reklama

Bradshaw studuje chování domestikovaných zvířat přes třicet let a za tu dobu objevil fascinující vysvětlení, proč se kočky k lidem chovají tak, jak se chovají. Jedním z důvodů je to, že kočky se kromě to, aby vypadaly esteticky dobře, nikdy nešlechtily pro žádný jiný účel. Jsou tedy ve finále mnohem méně domestikované než psi, které lidé šlechtili pro lovení zvěře a pomoc v domácnosti.

V knize doktor také tvrdí, že vzhledem k tomu, že 85 % koček se páří s toulavými kocoury, zůstává jejich druh stále poměrně divoký. Interakce koček s jejich majiteli je tedy méně poháněná naučeným chováním a do popředí vystupují jejich instinkty.

Když například vaše kočka tlapkami masíruje vaše tělo nebo peřiny, jde o chování, které má signalizovat tělu její matky, aby nepřestávalo dodávat mléko. Otíráním se o vaši nohu nebo ruku vám zase kočka dává najevo, že vás bere jako další kočku. „Jde o nejjasnější způsob, kterým vám kočka dává najevo svou náklonost," říká Bradshaw.

Mrtvé krysy kolem domu neznamená „krmení" majitelů, to jen kočka hledá bezpečné místo, kde si svůj úlovek sníst. Když si pak ale do kořisti kousnou, zjistí, že jídlo, co jim dává jejich majitel, je mnohem chutnější.

Takže až se příště budete snažit svoji kočku vychovávat nebo rozmazlovat, mějte na paměti, že si o vás myslí, že jste jen celkem fajn spolubydlící, který je z pro ni nepochopitelných důvodů hrozně velký.

reklama