Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína se pustila do USA: Držte se faktů, vzkazuje jí

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Peking – Čína vyčinila Spojeným státům za to, že ji kritizují kvůli odsouzení bojovníků za lidská práva. Čínský soud totiž tento týden poslal čtyři lidi na sedm a půl roku za mříže za podvracení republiky. Informovala o tom agentura Reuters.

Od července byly desítky lidí, které měli vazby na pekingskou právnickou společnost Fengrui, vzato do vazby během tvrdé akce zaměřené proti disidentům. Stalo se tak poté, co vláda čínského presidenta Si Ťin-pchinga v údajném zájmu zvýšení národní bezpečnosti a stability sevřela moc pevněji v ruce.

Odsouzení tří bojovníků za lidská práva a jednoho právníka mezi zahraničními skupinami hájícími lidská práva vyvolalo pozdvižení. Považují to totiž za snahu umlčet kritiky režimu.

Ve čtvrtek mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Spojených států amerických vyjádřil nad těmito tresty svoje obavy: „tato obvinění jsou evidentně politicky motivovaná," řekl a vyzval Čínu, aby čtyři vězně propustila.

Tisková mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing se nechala slyšet, že „obvinění USA jsou nepodložená," a naléhala na Washington, aby „se držel faktů". „Čínská justice se zabývá zmíněnými případy v souladu se zákonem tak, aby bylo možné efektivně chránit legitimní práva a zájmy obžalovaných," citovala tiskovou mluvčí čínská zpravodajská služba Sin-chua.

Společnost Fengrui reprezentovala několik vysoce postavených klientů, kteří kritizovali čínskou vládu. Ta společnost obvinila z organizace protestů před budovami soudu, politizování obyčejných právních sporů a spolčování s „cizími zeměmi", které chtějí podrývat vládu Čínské komunistické strany.

Wang Jüová, pracovnice Fengrui a významná právnička, která byla také zadržena na základě obvinění z podvracení vlády, se 1. srpna objevila v čínské televizi, kde se zřekla své práce a mezinárodních ocenění. Lidskoprávní skupiny toto jednání odsoudily jako donucené přiznání.

„V oblasti lidských práv jsem neučinila nic významného a ti ze zámoří, kteří mi dali tohle ocenění, mě jen využívají k tomu, aby očernili čínskou vládu a tuto zemi," citovala Sin-chua Jüovou. „Vzhledem k tomu, že jsem to ocenění jasně odmítla, ale organizace mi ho proti mé vůli stejně vnutila, považuji to za porušení mých lidských práv," řekla Jüová, ostatní aktivisté by podle ní měli „své špatnosti napravit."

The American Bar Assocation (zkráceně ABA, jde o dobrovolnické uskupení právníků a studentů práva, mimo jakoukoli jurisdikci v USA, pozn. red.) společně s dalšími skupinami odměnily Jüovou oceněním za boj za lidská práva. Na svých stránkách ABA píše, že Jüovou oficiálně vyznamenají na sobotní slavnosti v San Franciscu.

Čína kritiku za porušování lidských práv neustále odmítá a tvrdí, že nucená přiznání jsou zákonem zakázána. Přiznání významných podezřelých se často vysílají ve státní televizi. Tato přiznání se ale podle lidskoprávních hnutí často konají dlouho před soudem, což porušuje práva obviněných na proces.

Témata:  Čína lidská práva soudy

Související

Aktuálně se děje

28. listopadu 2024 13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy