Sydney – Australská vláda před časem zavedla ve snaze odradit uprchlíky od nebezpečné cesty po moři do Austrálie přísnou azylovou politiku, přesto se uprchlíků úplně nezbavila. Někteří Australané mají podle nového průzkumu univerzity v Melbourne naprosto mylné představy o tom, co vlastně uprchlíci v jejich zemi dostanou jako součást pomoci.
Někteří Australané se podle studie zveřejněné deníkem The Sydney Morning Herald domnívají, že žadatelé o azyl dostanou paušální částku 10 tisíc dolarů, boty značky Nike nebo přednostní právo k přístupu k veřejnému bydlení. Kromě toho bylo také zjištěno, že Australané často trpí náboženskými předsudky vůči muslimům, které do značné míry ovlivňují jejich postoj ke všem uprchlíkům.
Průzkum probíhal prostřednictvím skupinových diskuzí. Na základě předchozích průzkumů veřejnějšího mínění bylo už předem jasné, že v Austrálii převažuje počet těch, kteří se k žadatelům, o azyl staví negativně. Místní také většinově podporují nová přísnější opatření, která mají migranty odradit.
Muslimové nesnáší křesťanské tradice, snaží se Austrálii islamizovat
Podle nového výzkumu je to z velké části proto, že Australané trpí „náboženskými předsudky" vůči žadatelům o azyl. Část lidí je také znepokojena údajnou „islamizací Austrálie", někteří lidí jsou prý také „neotřesitelně přesvědčení", že muslimové obecně nesnáší křesťanské tradice, a to včetně vánočních přání nebo zpívání koled ve školách. A to i přesto, že většina dotazovaných neměla s muslimy bezprostřední zkušenosti a vycházela tak z i informací „z druhé ruky".
Kromě toho, že jsou údajně muslimové nesnášenliví, mnozí Australané považují islám za synonymum hrozby terorismu. Výzkumníci zjistili, že se lidé domnívají, že školy nebo obchodní domy nehrají vánoční koledy a nevystavují betlémy, aby neurazily muslimy. „K těmto fenoménům bezpochyby dochází, ale ti, kteří chtějí věřit, že se rodí muslimská nadvláda, tvrdí, že k nim dochází všude," varují výzkumníci.
Uprchlíci dostávají výhody na úrok rodilých Australanů
Koncem loňského roku byla labouristická vláda obviněna z pokusu zesvětštit školy zákazem zpěvu koled. Vláda toto tvrzení důrazně odmítla, uvedla, že vánoční ozdoby a koledy byly ve školách povoleny, ale pokud někdo chtěl „zpívat náboženské písně" mělo to být provedeno před nebo po vyučování nebo během oběda, aby se zabránilo ovlivňování ve prospěch některé víry.
Rasismus vůči žadatelům o azyl je pak nejvýraznější v případě lidí ze Středního východu, mnozí Australané se také obávají, že tito lidé budou mít „materiální požadavky", jako je přednostní zacházení při žádosti o sociální bydlení a zdravotní péči. Tyto obavy podle výzkumníků převažují mezi dělníky a manuálně pracujícími.
„Pobíhají si tu v nových Nike botách, všichni dostali místo, vy víte kde... Máte tu lidi bez domova, kteří místo v Sydney nedostanou, a přesto sem pouštíme tyto lidi, dáme jim práci, 10 tisíc dolarů a boty Nike," doslova uvedl jeden z diskutujících ve výzkumném vzorku.
Měla by být nastolena široká diskuze, která tyto mýty vyvrátí
Podle služby zabývající se přesidlováním uprchlíků však mají uprchlíci jen dílčí výhody, organizace jim například pomáhá najít cenově dostupné nájemní bydlení na soukromém trhu, obvykle na vnějších předměstích, kromě toho mohou získat nábytek a oblečení, které darovali různé komunitní skupiny.
Australané mají také podle studie mizivé znalosti o australských mezinárodních právních závazcích vůči lidem, kteří hledají azyl - což vede k tomu, že jsou uprchlíci označováni jako "nelegálové" a "ti, kteří přeskakují frontu".
I proto výzkumníci dospěli k názoru, že je nutné nastolit konstruktivní veřejnou debatu o problematice žadatelů o azyl, v rámci které by byly vyvráceny některé mýty, omyly a napraveny nedostatky v informovanosti obyvatel. Prosazována by podle nich měla být tolerance a respekt k nově příchozím. Dalším cílem by pak měla být debata o tom, jestli je Austrálie dostatečně aktivní v pomoci vedoucí ke zmírnění světové humanitární krize.
Související
7. listopadu 2024 11:08
28. října 2024 3:07
26. října 2024 6:15
21. října 2024 20:05
21. října 2024 11:58
18. října 2024 12:19