reklama

Islamisté z Boko Haram 14. dubna 2014 unesli ze školy v nigerijském Chiboku 276 dívek. Padesáti sedmi z nich se podařilo do několika hodin uprchnout, zbylých 219 se pohřešovalo. Koncem května nigerijské bezpečnostní síly našly dvě z unesených školaček.

Zahalená dívka na videu říká, že některé z unesených jsou ještě naživu, jiné prý ale byly zabity při náletech vládních sil. Úřady vyzývá k propuštění vězněných bojovníků Boko Haram, aby zbývající unesené školačky mohly být propuštěny na svobodu.

"Měli by vědět, že jejich děti jsou stále ještě v našich rukou," říká dále na 11minutovém videu maskovaný muž. Kolem něj jsou vidět dívky v závojích sedící na zemi a další stojící v pozadí. "Čtyři desítky těchto dívek se vdaly podle vůle Alláha (za islamistické bojovníky)," dodává muž na videu.

Na videu, které podle agentury AP umístil na twitteru nigerijský novinář, údajný bojovník Boko Haram varuje, že dívky budou zabity, jestliže vláda bude postupovat proti jeho organizaci silou zbraní. Školačky unesené v Chiboku drží podle něj v zajetí bývalý vůdce skupiny Boko Haram Abúbakar Shekau.

reklama