Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko se vzepřelo Bruselu: Musíte nás poslouchat

Maďarský parlament
Maďarský parlament
Foto: parlament.hu

Budapešť - Evropská unie nebude moci ignorovat výsledek říjnového maďarského referenda o migračních kvótách. Dnes to ve vysílání veřejnoprávní televizní stanice M1 uvedl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

"V souvislosti s brexitem jsme viděli, jak to dopadne, když neberou v úvahu názory, vůli a pocity lidí. Následkem toho je, že se členský stát EU rozhodne, že z Unie vystoupí," řekl Kovács, s narážkou na červnové referendum o členství Británie v unii.

Brusel podle něj bude muset vzít v úvahu názor Maďarů už i z hlediska budoucnosti EU. Musí prý totiž zvážit, jak změnit zkrachovalou politiku, kterou v otázce migrace prosazoval.

Maďarský prezident János Áder vypsal referendum na 2. října. Otázka plebiscitu zní: "Jste pro to, aby Evropská unie mohla i bez souhlasu maďarského parlamentu stanovit povinné přesídlení nemaďarských občanů do Maďarska?"

Podle předsedy tamního parlamentu by referendum mohlo inspirovat i ostatní státy Evropské unie, které by kvóty mohly také odmítnout. "Maďarské referendum o kvótách může povzbudit i jiné země," uvedl v rozhovoru pro týdeník Heti Válasz předseda maďarského parlamentu László Kövér.

"Někteří politici pravidelně obviňují Maďarsko z toho, že omezuje demokracii. Nyní se ale tváří kysele, když budou mít lidé možnost vyjádřit svůj názor na klíčovou otázku evropské a domácí budoucnosti, a to nejdemokratičtější způsobem - plebiscitem," dodal předseda.

Podle opozice připravuje vládnoucí strana říjnovým hlasováním půdu pro vystoupení Maďarska z Evropské unie. "Navzdory všem výhradám, které vůči EU máme, musíme konstatovat, že zásadním zájmem Maďarska je členství v unii," vysvětlil Kövér.

Za členství v EU podle něj hovoří národně-politické zájmy, ale i možnost vzdělávat se i pracovat v zahraničí. Kövér však současně prohlásil, že by byl nerad, kdyby se EU časem změnila na "říši, která potlačuje národní cítění".

Témata:  Maďarsko EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy