Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S uprchlíky se do Evropy dostala i jedna známá tropická nemoc

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Atény – Od začátku roku zaznamenalo Řecko už 65 případů malárie. Nemoc obvyklou v tropických oblastech podle řeckých úřadů do země zavlekli hlavně migranti.

Do země se nedostali jen nemocní uprchlíci, ale i sami komáři, kteří nákazu rozšiřují: přímo na řeckém území nakazili nejméně čtyři osoby. Tvrdí to řecká média s odvoláním na zdravotnické zdroje.

Řeckéhcentrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že z 61 případů „dovozu" nemoci do země jich je 50 přičteno na vrub přistěhovalcům, z toho 43 z indického subkontinentu a sedmi z Afriky. Zbylých 11 nakažených jsou řečtí občané, kteří si nemoc přivezli ze svých cest v tropických oblastech.

Úřady obyvatele uklidňují, že šíření nemoci je omezené a vzhledem k zeměpisné poloze země není až tak překvapivé. Přítomnost nákazy nicméně vedla k uvalení zákazu provádění odběrů krve od dárců ve 12 okresech na poloostrově Peloponés a také ve druhém největším městě, severořecké Soluni. Tímto způsobem šíření epidemie naopak hrozí.

Malárie není smrtelná pokud se včas léčí, což se děje v Evropě, nikoli ale v chudých tropických pásmech, kde ročně na nemoc umírají statisíce lidí. Nemoc přenášejí samičky komára rodu Anopheles. Parazité se množí v červených krvinkách, jež prasknou, což parazitům umožní dostat se do krevního řečiště. Mezi příznaky patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče.

Témata:  uprchlíci Řecko malárie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.