Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britští labouristé vybírají předsedu, rozhodne se v září

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Dnes začínají korespondenční volby šéfa britské opoziční Labouristické strany. Dosavadního předsedu Jeremyho Corbyna vyzval poslanec a bývalý stínový ministr práce Owen Smith.

Hlasování skončí 21. září, výsledek bude oznámen 24. září. Corbyn po červnovém referendu čelí tlaku k odstoupení. Kritici tvrdí, že členství v unii v kampani podporoval velmi vlažně.

O novém labouristickém šéfovi může rozhodovat asi 650 tisíc lidí. Jde o příslušníky strany, její registrované příznivce a členy odborových organizací.

Proti Corbynovi se postavil londýnský labouristický starosta Sadiq Khan, který řekl, že nynější šéf strany přišel o důvěru Britů. K řadě Corbynových odpůrců se nově přidala také šéfka skotských labouristů Kezia Dugdaleová.

Corbyn se do vedení strany dostal teprve před rokem, když získal podporu levicového křídla labouristů. Jeho přízni se nadále těší, proto je podle DPA pravděpodobné, že se mu podaří klání se Smithem vyhrát.

Témata:  Jeremy Corbyn Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

28. července 2026 4:00

Červenec končí, začne srpen. Meteorologové nabídli měsíční předpověď počasí

Trend ve vývoji počasí se po chladném minulém týdnu obrací. Meteorologové očekávají, že po většinu srpna bude panovat nadprůměrné teplo. Srážek bude spíše méně, než bývá zvykem. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy