New York - Uprchlická krize není problém pouze na starém kontinentu. Potýká se s ní i Amerika, která na rozdíl od Evropy nevítá uprchlíky ze zemí Blízkého východu, ale ze Střední Ameriky. Jejich počet podle OSN ale rapidně narůstá.
Jen letos přišly do USA ve snaze uniknout před násilnostmi gangů a chudobou ve Střední Americe tisíce dětí. Nic přitom nenaznačuje, že by tento tlak mohl polevit. Vyplývá to ze zprávy, kterou Dětský fond OSN (UNICEF) představil v New Yorku.
Podle statistik bylo za první pololetí 2016 zadrženo na hranici USA téměř 26.000 dětí bez doprovodu dospělých a 29.700 lidí, kteří cestovali jako rodina. Převážně šlo o matky s malými dětmi, z nichž většina pocházela ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Jde o tři země, ve kterých míry vražd a chudoby patří k nejvyšším na světě, uvedl UNICEF.
"Je srdcervoucí myslet na tyto děti, převážně teenagery, ale i mladší, jak podstupují úmornou a nesmírně nebezpečnou cestu ve snaze najít bezpečí a lepší život," uvedl ve zprávě zástupce výkonného ředitele UNICEF Justin Forsyth. "Proud mladých uprchlíků a migrantů poukazuje na zásadní význam řešení násilí a společensko-ekonomických podmínek v jejich zemích původu," dodal.
Spojené státy přitom vyvíjely tlak na Mexiko, aby posílilo v zadržování migrantů poté, co počet dětí bez doprovodu, které dorazily na hranici USA, v prvním pololetí 2014 prudce vzrostl na více než 44.500. Loni úřady zachytily téměř 36.000 dětí, z nichž více než polovina byla bez doprovodu.
Během prvních šesti měsíců letošního roku zastavili jen v Mexiku více než 16.000 dětí ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Tisícům dalších se ale daří dostat do USA, kde mají zaručeno stání před imigračním soudem, ale nemají právo na přidělení právního zástupce, upozorňuje agentura AP.
Podle údajů UNICEF přitom to, zda mají advokáta, může významně ovlivnit jejich osud. Porovnání imigračních případů zahájených v roce 2015 ukázalo, že do června 2016 nařídily soudy vyhoštění 40 procent takových dětí, které neměly právníka, na rozdíl od tří procent dětí s právními zástupci. "V případě vyhoštění mohou některé z nich zabít nebo znásilnit gangy, před nimiž se v první řadě snažili utéct," píše se ve zprávě OSN.
UNICEF upozorňuje i na nebezpečí, které hrozí migrantům při snaze dostat se do USA. Mohou se stát obětí obchodování s lidmi, únosů, zločineckých organizací nebo zemřít v horku v poušti. Mnohé dívky jsou podle zpráv nuceny pracovat v nevěstincích a barech v Mexiku a Guatemale a šest z deseti žen a dívek zažije během takové cesty sexuální násilí.
Migranti by podle UNICEF neměli být zadržováni a měli by mít plný přístup ke zdravotní péči a dalším službám. Je ale prý třeba řešit příčiny migrace, na čemž Dětský fond OSN s partnery podle zprávy pracuje. "Musíme pamatovat na to, že děti, ať je jejich statut jakýkoli, jsou především dětmi," uvedl Forsyth.
Související
2. září 2024 22:01
29. května 2024 20:02
21. května 2024 21:54
21. dubna 2024 15:01
18. dubna 2024 12:54
6. října 2023 18:26