Budapešť - „Inovativní“ způsob, jak zastavit uprchlíky, aby nepřekračovali hranice, navrhl jeden z maďarských europoslanců. Ten se domnívá, že kdyby byly na ploty podél hranic navěšeny prasečí hlavy, migranty by to určitě odradilo.
Maďarský europoslanec György Schöpflin na sebe upozornil kontroverzním návrhem, který se týká boje proti uprchlíkům. Naznačil, že by nově příchozí mohly odradit prasečí hlavy na hraničních plotech, píše server Politico.
Schöpflin o víkendu komentoval tweet Andrewa Stroehleina, ředitele bruselské organizace Human Rights Watch, který zveřejnil článek o tom, že někdo na maďarských plotech rozvěsil do zeleniny vyřezané lidské tváře, které měly odradit migranty.
Refugees are fleeing war & torture, Hungary. Your root vegetable heads will not deter them. https://t.co/QJfk1lJCnw pic.twitter.com/YpCR3nkgyb
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) 19. srpna 2016
„Maďarsko, uprchlíci prchají před válkou a mučením," komentoval článek Stroehlein. „Vaše kořenová zelenina vyřezaná do tvaru hlavy je neodradí."
„Mohlo by se tak stát. Lidské obrazy jsou haram," odpověděl mu Schöpflin s odkazem věci, které islám zakazuje. „Ale souhlasím, prasečí hlava by je odradila účinněji," dodal.
Jeho slova vyvolala pořádný rozruch. Ostře se do něj pustil třeba právě Stroehlein. „Vaše slova jsou nechutná. Očekával bych to od anonymních nacistických trolů, ale vy jste členem Evropského parlamentu. Chováte se jako jeden z nich," opáčil mu na Twitteru.
„Europoslanec a chrlí takovou xenofobní špínu. Ztrapňujete Maďarsko, Evropu i lidstvo. Vaše choré výzvy o prasečích hlavách mají vyděsit zoufalé uprchlíky utíkající před válkou? Takhle by měl mluvit europoslanec?" nebral si servítky Stroehlein.
Schöpflin v pondělí maďarskému zpravodajskému portálu Mandiner řekl, že „nevidí potřebu" omluvit se muslimské komunitě v Maďarsku. Řekl, že jeho poznámka byla „myšlenkový experiment" a že nikdy nevznesl návrh o věšení prasečích hlav na ploty, cituje jeho slova agentura Reuters.
Schöpflin je členem strany Fidesz, konzervativní strany premiéra Viktora Orbána, který zaujal velmi tvrdý postoj vůči migrantům. Zemi také 2. října čeká referendum, ve kterém se mají občané vyjádřit k otázce migračních kvót stanovených Evropskou unií. Orbán už v únoru řekl, že uložení kvót bez toho, aby je schválily národní parlamenty, bylo „zneužití moci".
Témata: Maďarsko, uprchlíci, Human Rights Watch
Související
11. října 2024 18:44
5. října 2024 22:59
30. srpna 2024 20:03
25. srpna 2024 18:25
22. srpna 2024 10:08