Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ani po 10 letech od osvobození se Kampuschová nedokáže odtrhnout od minulosti

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Vídeň - Dnes je tomu přesně deset let. 23. srpna 2006 se podařilo unesené Natasche Kampuschové utéct ze sklepního vězení, ve kterém ji více než osm let držel Wolfgang Priklopil. Dívka v zajetí často hladověla a sloužila mu jako sexuální otrokyně. Případ ve své době vzbudil celosvětovou pozornost.

2. března 1998 odešla desetiletá Natascha Kampuschová z bytu svých rodičů ve vídeňské čtvrti Donaustadt a pěšky zamířila do školy. Ze zaparkované dodávky u chodníku vyskočil z auta neznámý muž a školačku vtáhl dovnitř. Únos zahlédla dvanáctiletá dívka.

Policie okamžitě začala prověřovat majitele bílých dodávek. Poprvé se setkala s jménem 36letého nezaměstnaného technika Wolfganga Priklopila. I jeho mercedes vyšetřovatelé prohlédli, ale nenašli nic podezřelého.

Kampuschovou únosce věznil v tajné místnosti pod garáží rodinného domku ve vesničce Strasshof nedaleko Vídně. Z vybavení jejího vězení bylo zřejmé, že se na akci dlouho dopředu připravoval.

V místnosti o zhruba šesti metrech čtverečních byla postel, stolek, záchod, umyvadlo a dokonce i malá televize. Vchod uzavíraly zvukotěsné trezorové dveře, které byly zvenku pečlivě maskované.

Do úkrytu ji chodil navštěvovat. Postupem času začal dívce důvěřovat a pouštěl ji do svého domu, na zahradu a dokonce ji někdy bral na nákupy. Podle některých psychologů postihl Kampuschovou takzvaný stockholmský syndrom, tedy stav, kdy po dlouhém zajetí vznikne mezi obětí a únoscem emocionální pouto.

23. srpna 2006 čistila unesená dívka na zahradě domu vnitřek Priklopilova auta. V jednu chvíli mu zazvonil v kapse mobil. Kvůli hluku vysavače muž poodešel stranou. V té chvíli Kampuschová utekla k sousedům, kteří zalarmovali policii. Priklopil pak spáchal sebevraždu skokem pod vlak.

Kampuschová později napsala autobiografickou knihu s názvem 3096, který odkazoval na počet dnů jejího věznění. Stejný název nese i film, který měl premiéru v únoru 2013. I když vydělala miliony, následky jejího únosu jí to nevynahradí. V zajetí často hladověla, mlátil ji a sloužila mu jako sexuální otrokyně.

Kampuschová žije přechodně v domě, ve kterém ji muž věznil. Dostala ho od jeho rodiny jako odškodné. I když je na svobodě deset let, pořád se necítí svá v některých společenských situacích. Nemohla studovat, protože nesnesla u sebe velký počet lidí najednou. Přítomnost spolužáků označila za "hororovou." Byla zvyklá na přítomnost jen svého únosce.

Odřízla se od sociálních sítí a je uzavřená. Dříve snila o tom, že bude mít děti, ale od toho údajně upustila. Psychiatrové tvrdí, že se nedokáže odtrhnout od minulosti. Neřídí ani auto, protože se v něm necítí dobře. "Mohlo by mě odvést pryč," řekla médiím.

Témata:  Natascha Kampuschová Rakousko Vídeň

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.