Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británií otřásla brutální vražda: Radikální islamisté ubili duchovního kladivem

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Londýn – O brutální vraždě informovala britská média. Dva příznivci Islámského státu kladivem v parku k smrti ubili muslimského duchovního. U soudu zaznělo, že věřili, že byl „černým kouzelníkem“.

Duchovní Jalal Uddin (71) byl podle deníku Guardian ubit k smrti při útoku motivovaném nenávistí. Údajnými pachateli jsou příznivci IS Mohammed Hussain Syeedy (22) a Mohammed Abdul Kadir (24). Muži údajně sledovali svou oběť poté, co opustila místní mešitu po večerních modlitbách. Syeedy, který je souzen za vraždu soudem v Manchesteru vinu popírá, jeho údajný komplic Kadir zřejmě uprchl do zahraničí.

Uddin byl nalezen s těžkými zlomeninami lebky, které způsobilo kladivo, nedaleko dětského hřiště v blízkosti centra města Rochdale. Zemřel, aniž by nabyl vědomí a aniž by byl schopen říci, kdo ho napadl, nebo proč. Uddin praktikoval formu islámského léčitelství zvaného ruqya které zahrnuje použití kouzel přinášejících štěstí, dobré zdraví a které odhání zlé duchy. IS považuje tuto praxi za černou magii. Ti, kdo léčitelství praktikují, si podle džihádistů zaslouží přísný trest – dokonce i smrt, zaznělo u soudu.

Syeedy a Kadir v létě 2015 zjistili, že duchovní toto léčitelství praktikuje, a tak ho pozorovali. Dne 18. února ho pak sledovali na cestě z mešity, když procházel přes park, vystoupili z auta a vydali se za ním. Tupým předmětem ho několikrát praštili do obličeje a hlavy. Podle prokurátora šlo o jasnou vraždu z „nenávisti a nesnášenlivosti".

Duchovního v parku našly dvě mladé dívky, jedna zavolala záchranku, druhá běžela pro svého bratra, který studuje medicínu. Ten se pokoušel duchovního do příjezdu zdravotníků udržet naživu. Ani to ale Uddina nezachránilo, v nemocnici zemřel.

Žalobce uvedl, že útočníci pravděpodobně použili kladivo a že ranami do oblasti hlavy poškodili mozek. „Tato zranění neodpovídají loupeži, která se nepovedla. Naopak jsou zjevně důsledkem útoku, který byl naplánován a který byl motivován nenávistí a touhou ponížit Jalala Uddina. Nepochybně ho chtěli zabít nebo mu přinejmenším způsobit opravdu vážné újmy," popisoval žalobce.

Témata:  Velká Británie Islámský stát vražda

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 17:21

Eva Burešová skončila ve slovenské verzi StarDance Let's Dance

Osmé kolo populární slovenské taneční soutěže Let's Dance přineslo divákům velké překvapení. Show musela opustit oblíbená herečka a zpěvačka Eva Burešová (31), která se spolu se svým tanečním partnerem Matyášem Adamcem (25) řadila mezi výrazné tváře letošního ročníku. Přestože porota jejich výkony – slowfox a folklórní tanec – hodnotila velmi kladně, rozhodující slovo měli diváci. A právě ti nakonec rozhodli o jejich vyřazení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.