Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

128 úmrtí na COVID-19 za den. První větší město v Německu nařizuje roušky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem - 128. Celkem je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) obětí epidemie 583, potvrzených infekcí úřad registruje 61.913. Na 16.100 nakažených už se vyléčilo. Durynské město Jena zatím jako první větší v Německu oznámilo, že zavede částečnou povinnost nosit roušky na veřejnosti.

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (14.810 nakažených a 162 obětí), které sousedí s Českem. Výrazně zasažené jsou také nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (13.225 nakažených a 117 obětí) a Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (12.334 nakažených a 165 obětí).Informuje o tom Die Zeit.

Žádná z dalších spolkových zemí nehlásí více než 4100 infikovaných a 34 mrtvých.

Šéf RKI Lothar Wieler dnes na tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že úmrtnost zatím v Německu činí 0,8 procenta nakažených. Počítá s tím, že do budoucna o něco stoupne. Věkový průměr obětí nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, je 80 let. Velké většině osob, které nemoci dosud podlehly (506 z 583), bylo přes 70 let. Nejmladší oběti bylo 28 let a zdravotní problémy měla už před současnou epidemií.

Zhruba stodesetitisícová Jena s povinností nosit ochranu úst počítá za týden. Bude platit v obchodech, městské dopravě a v budovách, jako jsou třeba městské úřady. Cílem opatření je ochránit zaměstnance pracující na těchto místech.

O podobném kroku se diskutuje i v Berlíně, který zároveň zvažuje, jaké pokuty zavést v případě porušení protiepidemiologických opatření. Ve hře je třeba pokuta ve výši 50 až 500 eur za nedodržení minimálního odstupu 1,5 metru na veřejných místech nebo pokuta až 500 eur v případě, že se někdo bude nacházet v jiném bytě než v tom svém.

V německé metropoli se dnes v době rychlého šíření koronaviru uskutečnila výjimečná manifestace. Na Alexandrově náměstí v blízkosti známé televizní věže umělec Rainer Opolka vystavil bronzové sochy skákajících vlků a manifestoval za dodržování nařízeného odstupu mezi lidmi. Berlín akci povolil, protože byla nahlášena s pouhými dvěma účastníky, což je nyní maximální počet lidí, kteří se mohou scházet na veřejných místech.

Na další postup epidemie se připravují nemocnice v celém Německu. Ministr zdravotnictví Jens Spahn informoval o tom, že volných je už 45 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče. Před začátkem epidemie jich bylo jen asi deset procent z celkových 28.000.

Vláda také počítá s tím, že do budoucna se bude v Německu vyrábět více ochranných pomůcek pro lékaře. "Je nám k ničemu, když jsme odkázáni na produkty z Číny," míní ministr vnitra Horst Seehofer. Jeho kolega, ministr financí Olaf Scholz, chystá podporu firmám, které nyní začnou s výrobou ochranných masek.

Témata:  Německo zdravotnické roušky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8:16

Další víkendová výluka na metru C. Cestující musí využít tramvaje

V Praze bude během probíhajícího víkendu opět omezen provoz metra na lince C. Důvodem je pokračování pravidelných prací ve stanici Florenc. Cestující musí dnes a zítra využít náhradní tramvajovou dopravu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy