Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec kolumbijské války: Vláda a povstalci uzavřeli mírovou dohodu

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Havana - Dohoda, která má ukončit půl století trvající válku mezi kolumbijskou vládou a povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), je na světě. Mírové rozhovory začaly již v listopadu 2012. Kolumbijskému prezidentovi po telefonu gratuloval jeho americký protějšek Barack Obama.

Konflikt si od roku 1964 vyžádal na 260.000 obětí a sedm milionů uprchlíků. Dohodu je potřeba ještě schválit v referendu, které se uskuteční 2. října, oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Obě dvě strany jednoho z nejdéle trvajících konfliktů na světě oznámily dosažení dohody, která ukončí násilí a přispěje k budování stability a míru, ve společném prohlášení. To přečetli zástupci Kuby a Norska, kteří v rozhovorech figurovali jako vyjednavači.

Dohodu během ceremonie v Havaně podepsali šéf kolumbijské delegace Humberto de la Calle a hlavní vyjednavač povstalců Iván Márquez. Dohoda stanovuje, že se povstalci vzdají ozbrojeného boje a zapojí se do legálního politického procesu. Zástupci FARC s tím souhlasili.

"Prezident považuje tento historický den za velmi zásadní okamžik na dlouhé cestě k plné implementaci a platnosti trvalé mírové dohody, která může posílit bezpečnost a prosperitu kolumbijského lidu," uvedl Bílý dům ve svém prohlášení.

Témata:  Kolumbie FARC

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.