Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN chce nezávislé vyšetření násilností v Kolumbii, od pátku je tam 14 mrtvých

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k nezávislému vyšetření násilností v Kolumbii, kde od pátku při protivládních protestech zemřelo nejméně 14 lidí. Ve třetím největším kolumbijském městě Calí si situace vyžádala i nasazení armády, informovala dnes agentura AFP.

Kolumbijská armáda na žádost prezidenta Ivána Duqueho v sobotu vyslala 1000 vojáků do Calí, které je epicentrem protivládních demonstrací. Ulice tohoto města s více než 2,2 milionu obyvatel byly v pátek dějištěm střetů mezi demonstranty, policisty a ozbrojenými civilisty. Nejméně osm lidí podle policie zemřelo při střelbě. Podle AFP ve městě při různých incidentech zemřelo nejméně 13 lidí.

Podle úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva od pátku při nepokojích zahynulo 14 lidí a dalších 98 bylo zraněno, z toho 54 při střelbě. "Je nezbytné, aby všichni ti, kteří mohli být zapojeni (do násilností) a způsobili zranění nebo smrt, včetně oficiálních činitelů, byli podrobeni rychlému, účinnému, nezávislému, nestrannému a transparentnímu vyšetřování a aby byli pohnáni k odpovědnosti," uvedla Bacheletová v dnešním prohlášení.

Poslední násilnosti se odehrály přesně měsíc od vypuknutí protestů proti návrhu fiskální reformy, od které však Duqueho vláda záhy upustila. Za měsíc si nepokoje vyžádaly podle oficiálních údajů nejméně 59 mrtvých, z toho i životy dvou policistů. Zhruba 2300 lidí bylo zraněno a 123 je jich nezvěstných. Organizace Human Rights Watch hovoří až o 63 mrtvých.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Kolumbie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.