reklama

Kolumbijská armáda na žádost prezidenta Ivána Duqueho v sobotu vyslala 1000 vojáků do Calí, které je epicentrem protivládních demonstrací. Ulice tohoto města s více než 2,2 milionu obyvatel byly v pátek dějištěm střetů mezi demonstranty, policisty a ozbrojenými civilisty. Nejméně osm lidí podle policie zemřelo při střelbě. Podle AFP ve městě při různých incidentech zemřelo nejméně 13 lidí.

Podle úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva od pátku při nepokojích zahynulo 14 lidí a dalších 98 bylo zraněno, z toho 54 při střelbě. "Je nezbytné, aby všichni ti, kteří mohli být zapojeni (do násilností) a způsobili zranění nebo smrt, včetně oficiálních činitelů, byli podrobeni rychlému, účinnému, nezávislému, nestrannému a transparentnímu vyšetřování a aby byli pohnáni k odpovědnosti," uvedla Bacheletová v dnešním prohlášení.

Poslední násilnosti se odehrály přesně měsíc od vypuknutí protestů proti návrhu fiskální reformy, od které však Duqueho vláda záhy upustila. Za měsíc si nepokoje vyžádaly podle oficiálních údajů nejméně 59 mrtvých, z toho i životy dvou policistů. Zhruba 2300 lidí bylo zraněno a 123 je jich nezvěstných. Organizace Human Rights Watch hovoří až o 63 mrtvých.

reklama