Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politický pat ve Španělsku trvá. Kdy budou volby?

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid - Mariana Rajoye se jako šéf nejsilnější Lidové strany (PP) vzešlé z červnových předčasných voleb pokouší vyřešit osm měsíců trvající politický pat ve Španělsku, k potřebné většině v parlamentu mu ale stále chybí šest hlasů.

Rajoyovi se sice v neděli definitivně podařilo získat podporu menší pravicové strany Ciudadanos, to ale zatím k úspěchu nestačí. Ve 350členné sněmovně totiž vláda musí získat absolutní většinu hlasů, k dispozici má přitom zatím jen 137 vlastních poslanců, 32 poslanců Ciudadanos a jeden hlas malé konzervativní strany Kanárská koalice.

"Tato schůzka byla zcela zbytečná," řekl dnes předseda španělských socialistů (PSOE) Pedro Sánchez po setkání s premiérem. Rajoy by podle něj měl podporu spíše než u socialistů hledat u menších regionálních stran.

Nezíská-li Rajoy ve středu důvěru, dostane další šanci v pátek, kde mu bude stačit většina přítomných. Jestliže premiér prohraje i podruhé, začne běžet další dvouměsíční lhůta k vytvoření vlády, na jejímž konci budou v případě neúspěchu jednání vyhlášeny další volby, které by se pak nejspíš konaly na Boží hod vánoční.

Témata:  Španělsko Mariano Rajoy

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.