Moskva – Rusko podle tamního vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče, který je zodpovědný za hospodářskou politiku, nemá zájem na štěpení sil v Evropě, na druhé straně ale uznává, že brexit skupinu oslabil a že toho Rusko může využít.
Dvorkovič pro BBC uvedl, že Moskva je otevřena jednání o separátní obchodní smlouvě s Londýnem.
„Pro Rusko je důležité, aby byla Evropa silná. Musíme mít silné partnery, pokud chceme kráčet kupředu. A britské rozhodnutí odejít Evropu v tomto bodě trochu oslabilo," cituje jeho slova server Politico.
Celý proces brexitu podle něj „vytváří pocit nejistoty". Zároveň ale popřel argument, který často zazníval v kampani za setrvání v EU, podle kterého prezident Vladimir Putin upřednostňoval brexit, který by podkopal jednotu EU. „To prostě není pravda," tvrdí ruský vicepremiér.
Nicméně, když už k brexitu došlo, Dvorkovič dodal, že Rusko si udržuje všechny možnosti otevřené. Nevyloučil obchodní dohodu mezi Moskvou a Londýnem, která by podle něj mohla přijít poměrně brzy.
Dodal však, že je takové ujednání nepravděpodobné, dokud Británie oficiálně blok neopustí. „Jsme otevřeni, jsme připraveni v každém okamžiku," řekl.
Související
14. září 2025 13:43
13. září 2025 21:58
13. září 2025 15:47
11. září 2025 9:29
10. září 2025 14:59
10. září 2025 13:52