Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude z Velké Británie Malá? Skotsko se chystá na nezávislost

Skotská vlajka
Skotská vlajka
Foto: Pixabay

Edinburg - Skotsko s brexitem, tedy vystoupením Velké Británie z Evropské unie, zásadně nesouhlasí. Rozhodlo se proto uspořádat referendum o nezávislosti, které může být prvním krokem k rozpadu Velké Británie.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová odstartovala konzultace o novém referendu o nezávislosti. Situace v Británii se podle ní zásadně změnila v důsledku červnového referenda o brexitu, uvedla agentura AP.

"Zájmy Skotska jsou ohroženy," řekla Sturgeonová v projevu ve městě Stirling. Jde o symbolické místo, kde William Wallace, hrdina a symbol skotské nezávislosti, vyhrál historickou bitvu proti Angličanům v roce 1297.

Premiérka tvrdí, že brexit bude znamenat odchod Skotska z EU proti jeho vůli, a to nejen ze samotné unie ale i z jednotného evropského trhu. "Nejsem připravena stát stranou a bez boje sledovat, co se bude dít," uvedla Sturgeonová. s tím, že bude hledat způsoby, jak co nejlépe zajistit místo Skotska v Evropě.

Oznámila proto zahájení rozsáhlých konzultací se skotskou veřejností, které potrvají až do konce listopadu. Kampaň by měla oslovit až dva miliony lidí v zemi, kde žije kolem 5,3 milionu obyvatel. Kromě organizování veřejných shromáždění budou Skotové vyzváni, aby vyplnili internetový dotazník. V něm bude nejdůležitější otázka, zda jsou ochotni podpořit organizaci nového referenda o nezávislosti.

V referendu 23. června 52 procent Britů hlasovalo ve prospěch brexitu, tedy odchodu země z EU. Ve Skotsku ale byla situace jiná, 62 procent voličů se vyslovilo za pokračování členství v unii. I proto šéfka skotské vlády upozorňuje na možnost nového referenda o nezávislosti Skotska. 

Témata:  Skotsko Brexit skotské referendum

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.