Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saudská Arábie při náletu v Jemenu zasáhla civilisty při stavbě studny, 30 mrtvých

Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace
Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace "Pouštní štít" (Operation Desert Shield)
Foto: U.S. Air Force

Saná - Během náletů v Jemenu často umírají civilisté. Při víkendové operaci koalice vedené Saúdskou Arábií bylo zasaženo místo, kde Jemenci hloubí studnu. Zahynulo 30 osob.

Koordinátor humanitárních operací OSN v Jemenu Jamie McGoldrick v prohlášení vyjádřil rozhořčení nad "přetrvávajícími útoky na civilisty a civilní infrastrukturu".

Nálety, na něž dnes reagoval McGoldrick, ohlásili svědci už v neděli. Týkají se vesnice Bajt Saadan, která leží severně od hlavního města a kde se právě vrtá artéská studně. Podle místních lidí tam letadla zaútočila právě na místo vrtu a vrátila se ještě později, když se lidé sbíhali pomoci obětem prvního útoku. V neděli bylo hlášeno 22 mrtvých a sedm zraněných, McGoldrick dnes hovořil o 30 obětech.

Podle internetové stránky šíitských povstalců se útok odehrál v sobotu, kdy arabská kolice provedla celkem 22 náletů na místo vrtu a zabila nebo zranila tam na sto lidí.

V Jemenu proti sobě stojí od roku 2014 šíitští povstalci a jednotky prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Saúdská Arábie bojuje na straně Hádího. V dubnu začaly v Kuvajtu mírové rozhory, které ale skončily v červenci neúspěchem. Premiér Ahmad Ubajd bin Daghr se začátkem září vydal do Egypta, aby tam jednal o ukončení války.

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.