Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfka MMF Lagardeová jde v prosinci kvůli arbitráži před soud

Christine Lagarderová
Christine Lagarderová
Foto: news.com

Paříž - Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová stane před soudem kvůli sporné arbitráži z roku 2008, kdy byla francouzskou ministryní financí.

Rozhodl o tom dnes francouzský soud, když zamítl její odvolání. Stanovil rovněž datum zahájení procesu na 12. prosince. Poprvé odvolání exministryně zamítl soud nižší instance již v červenci.

Soud zamítl odvolání, které Lagardeová podala proti verdiktu zvláštního republikového soudního dvora z loňského prosince. Právě ten rozhodl, že šéfka MMF by měla stanout před soudem.

Šedesátiletá Lagardeová, která je v čele MMF od července 2011, bude souzena za rozhodnutí, které učinila jako francouzská ministryně financí (2007-2011). Pokud jí bude prokázána pouze nedbalost, hrozí jí až rok vězení. Jestliže se prokáže její přímý podíl na podvodu, mohla by dostat až desetiletý trest vězení.

Případ se týká sporné arbitráže z roku 2008, která přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho letitém sporu s bankou Crédit Lyonnais.

Témata:  Christine Lagardeová Francie soudy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.