Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se bouří: Vyloučení Maďarska z EU je nesmysl, reaguje Sobotka i Hrad

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Slova lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna o vyloučení Maďarska z EU za jeho přístup k uprchlíkům vyvolala na české politické scéně lavinu kritiky.

 Asselborn podle německého deníku Die Welt řekl, že Maďarsko s uprchlíky zachází skoro hůře než se zvířaty.

"V těchto dnech diskutujeme o budoucnosti Evropské unie a potřebujeme si zachovat racionální přístup, jednotu a věnovat se společným tématům," uvedl v reakci český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Evropa musí podle něj zajistit svým občanům bezpečí a prosperitu a udržet si konkurenceschopnost. "Prohlubování příkopů a výkřiky o vylučování členských států považuji za nesmysl. V červnu jsme se s ostatními lídry EU jednoznačně shodli na pokračování evropské spolupráce ve formátu 27 členských států. Na této dohodě se nic nemění," dodal.

Výroky lucemburského ministra podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka mimořádně poškozují EU a projekt evropské integrace. Zemana s Viktorem Orbánem pojí odmítavý postoj k migraci z islámských zemí."V rámci konference Dialog civilizací (na ostrově Rhodos) nevylučuji setkání pana prezidenta s maďarským premiérem Viktorem Orbánem," dodal.

Témata:  Bohuslav Sobotka Maďarsko EU

Související

Aktuálně se děje

17. června 2026 16:07

Martina Ptáčková se bude vdávat. Tajemnému Francouzovi řekla ano

V řadách bývalých účastnic populární televizní taneční show StarDance je to v posledních dnech samá dobrá zpráva. Po těhotné Veronice Lálové se zásadní osobní novinkou pochlubila kickboxerka Martina Ptáčková. Řekla totiž "ano". 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy