Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgie získala unikátní úlovek: Vědci budou zkoumat 3000 lidských mozků

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Brusel - Psychiatrická klinika v belgickém městě Duffel získala kuriózní sbírku. Jedná se o 3000 konzervovaných lidských mozků psychiatrických pacientů, které shromažďoval britský neuropatolog John Corsellis.

"Je to největší dostupná sbírka mozků psychiatrických pacientů, pokud vím," uvedl ředitel výzkum kliniky v Duffelu Manuel Morrens.

Jeho kolegové budou vzorky zkoumat spolu s lékařskou fakultou antverpské univerzity. Specializovat se chtějí na depresi a schizofrenii. Jednou z výhod této sbírky je podle Morrense i to, že exempláře nejsou dotčeny užíváním léků, které se používají dnes. Corsellis totiž mozky sbíral od roku 1951 do poloviny devadesátých let.

"Současný výzkum je obvykle ztížen skutečností, že zkoumané mozky byly odebrány zesnulým pacientům, kteří dostávali léky. Nyní budeme moci zkoumat nemoc v její čiré formě," uvedl s nadšením Morrens.

Původní Corsellisova sbírka čítala kolem 8500 mozků. Belgičtí lékaři si z ní vzali jen tkáně těch pacientů, kteří trpěli depresí či schizofrenií.

Témata:  Belgie psychiatrie schizofrenie vědci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.