Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská uzavřenost může zemi zničit, varují odborníci

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Rusko by v brzké době mohlo doplatit na svou posedlost západními agenty. Podle průzkumů, na které odkazuje agentura Bloomberg, mu totiž hrozí, že ztratí kontrolu nad důležitými statistickými daty, která jsou pro každou zemi potřebná k vyhodnocování stavu ekonomiky.

Všechny organizace na seznamu západních agentů musí podle agentury svou práci předkládat pro posouzení vládním úředníkům. Ruská posedlost se ale projevuje i tak, že všechny publikované výsledky musí být označeny speiální značkou určenou právě zahraničním agentům.

Na seznamu je například uvedena známá sociologická agentura Levada, která byla potrestána za příjímání finančních příspěvků od zahraničních dárců. Panují přitom spekulace, že za uvedením této společnosti na seznam stojí nedávný průzkum, podle kterého ztrácí strana prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusko voliče.

Právě průzkumy a sociologická šetření jsou ale nutná pro správné směřování státu a ekonomiky. Podle agentury tak hrozí, že se Rusko díky seznamu nepohodlných společností odstřihne od reality a dojde k rozhodnutím, které mohou zlikvidovat státní kasu.

Odborníci navíc upozorňují, že v polouzavřeném systému, kterým Rusko je, ve skutečnosti ani nelze fungovat bez veřejných průzkumů. Putinova vláda by pak jednoduše neměla přehled o tom,  se ve skutečnosti děje.

Právě nezávislé organizace zajišťují důvěryhodnost a zároveň jejich dostatečné množství obstará i vzájemnou kontrolu. Rusko se ale tohoto scénáře neobává. Tvrdí, že má dostatek dat od ruských agentur a ty nezávisle tak zkrátka nepotřebuje.

Témata:  Rusko průzkumy

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 17:22

26. listopadu 2024 14:32

Velitel NATO bez servítek prozradil, jak je na tom Evropa vojensky oproti USA a Rusku

Evropa se nachází ve zlomovém bodě, pokud chce zůstat konkurenceschopná v moderních zbrojních závodech, varoval admirál Pierre Vandier, nejvyšší velitel pro transformaci NATO. Podle jeho názoru musí Evropa snížit byrokracii, zvýšit rizikovost svých investic a výrazně navýšit výdaje na obranu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy