reklama

Všechny organizace na seznamu západních agentů musí podle agentury svou práci předkládat pro posouzení vládním úředníkům. Ruská posedlost se ale projevuje i tak, že všechny publikované výsledky musí být označeny speiální značkou určenou právě zahraničním agentům.

Na seznamu je například uvedena známá sociologická agentura Levada, která byla potrestána za příjímání finančních příspěvků od zahraničních dárců. Panují přitom spekulace, že za uvedením této společnosti na seznam stojí nedávný průzkum, podle kterého ztrácí strana prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusko voliče.

Právě průzkumy a sociologická šetření jsou ale nutná pro správné směřování státu a ekonomiky. Podle agentury tak hrozí, že se Rusko díky seznamu nepohodlných společností odstřihne od reality a dojde k rozhodnutím, které mohou zlikvidovat státní kasu.

Odborníci navíc upozorňují, že v polouzavřeném systému, kterým Rusko je, ve skutečnosti ani nelze fungovat bez veřejných průzkumů. Putinova vláda by pak jednoduše neměla přehled o tom,  se ve skutečnosti děje.

Právě nezávislé organizace zajišťují důvěryhodnost a zároveň jejich dostatečné množství obstará i vzájemnou kontrolu. Rusko se ale tohoto scénáře neobává. Tvrdí, že má dostatek dat od ruských agentur a ty nezávisle tak zkrátka nepotřebuje.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama