Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Let MH17 sestřelila nad Ukrajinou ruská raketa, potvrdili vyšetřovatelé

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Zde na úlomcích letadala jsou vidět dirky po střepinách raketového systémmu BUK.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Zde na úlomcích letadala jsou vidět dirky po střepinách raketového systémmu BUK.
Foto: Dutch Safety Board

Amsterodam - Boeing 777 malajsijské letecké společnosti letu MH17 byl před dvěma lety nad východní Ukrajinou sestřelen ze země raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska, uvedli vyšetřovatelé.

Oznámil to dnes na tiskové konferenci v Nizozemsku mezinárodní tým expertů. Odborníci zapojení do vyšetřování rovněž jednoznačně zjistili, že raketa 9M38 byla vystřelena z území ovládaného proruskými separatisty.

Řada důkazů, včetně obrazových i zvukových záznamů z té doby, svědčí o tom, že v této oblasti systém Buk přítomen byl a po sestřelení letadla se rychle vrátil do Ruska.

Na vyšetřování se podílel tým expertů z Nizozemska, Ukrajiny, Malajsie, Austrálie a Belgie. Řadu důležitých poznatků vyšetřovatelům přineslo i pečlivé zkoumání 1448 úlomků i ostatků, stejně jako věcí, které patřily obětem. Zkoumali je jak v laboratořích, tak na samém místě dopadu trosek letadla.

Šéf vyšetřovatelů nizozemské policie Wilbert Paulissen mimo jiné uvedl, že odposlechy komunikace ukazují, že proruští povstalci na východě Ukrajiny žádali rozmístění mobilních systémů země-vzduch a také potvrdili jejich přijetí.

Pokud jde o viníky, nikoho konkrétního nejmenoval. "Určit, kdo je za to odpovědný, bude ještě běh na dlouhou trať," konstatoval s tím, že kriminální vyšetřování vedené v případu nizozemskými specialisty bude v tomto směru pokračovat.

Výrobce raket 9M38, zbrojovka Almaz-Antej, nad kterou má kontrolu ruský stát. Firma dnes uvedl, že se závěry vyšetřovatelů nesouhlasí. Nebyly totiž podpořeny technickými důkazy. .

Podle nizozemského tisku vyšetřovatelé podnikli kdesi ve Finsku tajné testy raket, údajně potvrzující, že MH17 sestřelil ruský, a ne ukrajinský Buk. Obvinění konkrétních podezřelých však má následovat až po dnešním předložení konečné zprávy.

Kyjev a většina západních expertů už dříve soudila, že civilní letoun sestřelili proruští separatisté raketou Buk, dodanou z Ruska i s ruskou obsluhou. Moskva tato podezření odmítála a naopak připisovala zkázu letounu ukrajinským ozbrojeným silám. Vyčítá také Kyjevu, že vzdušný prostor nad oblastí bojů neuzavřel pro civilní lety.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě před zahájením tiskové konference v Nieuwegenu opět důrazně popřel jakýkoli podíl Ruska na sestřelení malajsijského boeingu. Nové radarové údaje podle jeho tvrzení ukazují, že letadlo nebylo sestřeleno z území kontrolovaného separatisty.

Kyjev reagoval, že zjištění expertů je důkazem o přímém podílu Ruska na incidentu. Moskva to ale znovu popřela a tvrdí, že Ukrajině bylo umožněno vyrobit důkazy. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vyšetřovatelé umožnili Ukrajině vyrobit důkazy, a zvrátit tak případ ve svůj prospěch.

Témata:  sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy