Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo na nohou: Po třech letech stanula u soudu extremistka Zschäpeová, za vraždu cizinců jí hrozí doživotí

Soudy, ilustrační fotografie
Soudy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Berlín - Dnes poprvé po více než třech letech promluvila u německého soudu Beate Zschäpeová, jejíž skupina Národněsocialistické podzemí (NSU) zavraždila deset lidí. Ženě hrozí doživotní trest.

Zschäpeová (41) je ve velmi sledovaném procesu hlavní obžalovanou. Zbývající dva členové skupiny Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt už jsou po smrti. V roce 2011 spáchali sebevraždu, když jim na stopu přišla policie

V krátkém prohlášení dnes žena uvedla, že se v minulosti skutečně identifikovala s částí nacionálněsocialistických myšlenek. "Dnes lidi neposuzuji podle jejich původu a politických názorů, ale podle jejich chování," podotkla během 313. jednacího dne.

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Mundlosem a Böhnhardtem buňku NSU, která v letech 2000 až 2007 zavraždila po celém Německu deset lidí - devět z nich bylo tureckého nebo řeckého původu, jedna německá policistka. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Témata:  Beate Zschäpeová Německo extremismus soudy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.