Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo na nohou: Po třech letech stanula u soudu extremistka Zschäpeová, za vraždu cizinců jí hrozí doživotí

Soudy, ilustrační fotografie
Soudy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Berlín - Dnes poprvé po více než třech letech promluvila u německého soudu Beate Zschäpeová, jejíž skupina Národněsocialistické podzemí (NSU) zavraždila deset lidí. Ženě hrozí doživotní trest.

Zschäpeová (41) je ve velmi sledovaném procesu hlavní obžalovanou. Zbývající dva členové skupiny Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt už jsou po smrti. V roce 2011 spáchali sebevraždu, když jim na stopu přišla policie

V krátkém prohlášení dnes žena uvedla, že se v minulosti skutečně identifikovala s částí nacionálněsocialistických myšlenek. "Dnes lidi neposuzuji podle jejich původu a politických názorů, ale podle jejich chování," podotkla během 313. jednacího dne.

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Mundlosem a Böhnhardtem buňku NSU, která v letech 2000 až 2007 zavraždila po celém Německu deset lidí - devět z nich bylo tureckého nebo řeckého původu, jedna německá policistka. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Témata:  Beate Zschäpeová Německo extremismus soudy

Související

Aktuálně se děje

22. května 2025 10:05

Nový muž po boku Evy Burešové. Bydlíme kousek od sebe, odhalila

Mužem jejího srdce je jeden jediný, ale s tanečními partnery je to u Evy Burešové složitější. Známá herečka a zpěvačka se zjevně chce objevovat na parketu i po předčasném konci ve slovenské televizní show. Musela si však najít nového tanečníka. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump v Oválné pracovně šokoval prezidenta JAR. Pustil mu video s vymyšleným obviněním z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.