Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo na nohou: Po třech letech stanula u soudu extremistka Zschäpeová, za vraždu cizinců jí hrozí doživotí

Soudy, ilustrační fotografie
Soudy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Berlín - Dnes poprvé po více než třech letech promluvila u německého soudu Beate Zschäpeová, jejíž skupina Národněsocialistické podzemí (NSU) zavraždila deset lidí. Ženě hrozí doživotní trest.

Zschäpeová (41) je ve velmi sledovaném procesu hlavní obžalovanou. Zbývající dva členové skupiny Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt už jsou po smrti. V roce 2011 spáchali sebevraždu, když jim na stopu přišla policie

V krátkém prohlášení dnes žena uvedla, že se v minulosti skutečně identifikovala s částí nacionálněsocialistických myšlenek. "Dnes lidi neposuzuji podle jejich původu a politických názorů, ale podle jejich chování," podotkla během 313. jednacího dne.

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Mundlosem a Böhnhardtem buňku NSU, která v letech 2000 až 2007 zavraždila po celém Německu deset lidí - devět z nich bylo tureckého nebo řeckého původu, jedna německá policistka. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Témata:  Beate Zschäpeová Německo extremismus soudy

Související

Aktuálně se děje

1. května 2025 9:32

Poplatky za TV a rozhlas od dnešního dne rostou. Nově je budou hradit statisíce domácností

Od 1. května 2025 vstupují v platnost změny, které se týkají milionů domácností i firem v České republice. Podle novely zákona o České televizi a Českém rozhlase dochází ke zvýšení televizního poplatku, ale také k zásadnímu rozšíření okruhu osob, které mají nově povinnost tento poplatek hradit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František po propuštění z nemocnice

Neřešil jen víru. Papeže Františka trápilo i počasí, varoval před kolapsem

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.