Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Začala závěrečná řeč v procesu s extremistkou Zschäpeovou, zavraždila 10 lidí

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Mnichov - U soudu v Mnichově dnes po poledni začala závěrečná řeč obžaloby v procesu s Beate Zschäpeovou (42), jejíž skupina Národněsocialistické podzemí (NSU) zavraždila deset lidí.

Zbývající dva členové skupiny Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt už jsou po smrti; v roce 2011 se zabili, když jim na stopu přišla policie.

Zschäpeová spolu s Mundlosem a Böhnhardtem vytvořila podle vyšetřovatelů teroristickou buňku, která v letech 2000 až 2007 zavraždila po celém Německu devět lidí tureckého nebo řeckého původu a německou policistku. Trojici, která většinou používala zbraň české výroby, jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, které si vyžádaly přes 20 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Státní zástupce Herbert Diemer na začátku své řeči požadoval, aby byla Zschäpeová odsouzena jako spolupachatelka všech vražd a útoků neonacistické skupiny. Žena narozená ve východoněmecké Jeně byla podle něj spoluzakladatelkou a plnoprávnou členkou teroristické organizace NSU, která usilovala o to, aby bylo Německo zemí bez cizinců. "Motivem pro všechny tyto zločiny byla pravicově extremistická ideologie," poznamenal.

Očekává se, že řeč státního zástupce se protáhne celkem na zhruba 22 hodin. Diemer ji má přednášet několik jednacích dní. Po zhruba měsíční pauze začnou v září závěrečné řeči obhájců čtveřice lidí, kteří jsou obžalováni spolu se Zschäpeovou. Její obhájce vystoupí se závěrečnou řečí jako poslední. Rozsudek by po více než čtyřletém procesu mohl padnout na podzim.

Zschäpeová tvrdí, že se na kriminálních činech skupiny nepodílela, o vraždách i o bombových útocích se prý vždy dozvěděla teprve po činu. Přiznala se pouze k podpálení bytu v podkrušnohorském městě Zwickau, kde se s oběma muži skrývala.

Témata:  Beate Zschäpeová Německo extremismus soudy

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.