Budapešť - Dnes v 06:00 SELČ se v Maďarsku otevřely volební místnosti. Lidé v referendu hlasují o povinných kvótách na přerozdělování uprchlíků. Aby byly výsledky plebiscitu platné, musí účast přesáhnout 50 procent.
Hlasování potrvá do 19:00 SELČ. První předběžné výsledky se očekávají po 20:00 SELČ. K platnosti referenda je nutné, aby v něm odevzdalo platný hlas přes 50 procent registrovaných voličů. Podle průzkumu jich je rozhodnuto jít k volbám jen 46 procent. Předchozí průzkum ze září naznačoval, že by k urnám mohlo přijít 54 procent registrovaných voličů.
V prvních třech hodinách podle úřadů odhlasovalo skoro 600.000 z přibližně 8,3 milionu oprávněných voličů, účast dosáhla 7,25 procenta. V Budapešti je účast nižší, než na venkově.
Sám premiér Viktor Orbán, který hlasoval v Budapešti, novinářům řekl, že by příští týden - vyzbrojen vyzněním referenda - chtěl jet do Bruselu a začít jednat. "S pomocí výsledku referenda - pokud to bude náležitý výsledek - zkusím dosáhnout toho, abychom v Maďarsku nemuseli přijímat lidi, s nimiž nechceme žít," řekl. Naznačil, že po referendu by mohly následovat i změny v ústavě.
Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. "Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se," uvedl v příspěvku v deníku Magyar Idök.
Muslimové v Maďarsku mají z referenda obavy:
"Hlasovala jsem (proti kvótám), protože i v naší zemi máme hodně chudých lidí a pokud by další chudí přišli, tak budeme ještě chudší a budeme muset víc pracovat," řekla Reuters Erzsébet Virágová u budapešťského nádraží, které loni v létě bylo plné uprchlíků, čekajících na vlaky do Vídně.
Maďarská vláda je v Bruselu a v některých dalších západních metropolí ostře kritizovaná za tvrdou protiimigrační politiku. Orbán ale tvrdí, že Maďarsko uzavřením hranic před ilegální migrací jen plní své povinnosti a chrání vnější hranice Evropské unie.
Kvóty přijala loni v září většina členských zemí EU na jednání ministrů vnitra přes nesouhlas Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska.
V loňském roce přes Maďarsko prošlo asi 400.000 migrantů, většina z nich před vztyčením kontroverzního plotu na jižní maďarské hranici. Naprostá většina pokračovala přes jeho území dál přes Rakousko do Německa a dalších zemí na západě a severu Evropy.
Témata: Maďarsko, referendum, uprchlíci
Související
22. listopadu 2024 17:34
11. října 2024 18:44
5. října 2024 22:59
30. srpna 2024 20:03
25. srpna 2024 18:25
22. srpna 2024 10:08