Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už to začíná: Saúdská Arábie čelí první žalobě kvůli 11. září

11. září 2001
11. září 2001
Foto: Pixabay

Washington - První pozůstalá po oběti teroristických útoků z 11. září 2001 využila nového zákona a v USA zažalovala Saúdskou Arábii.

Vdova Stephanie DeSimoneová zažalovala Rijád za to, že podle ní přispěl ke spáchání atentátů dlouholetou podporou teroristické sítě Al-Káida. O jejích plánech na útok proti USA prý Saúdská Arábie věděla.

"Bez pomoci království by Al-Káida neměla schopnost navrhnout, naplánovat a provést útoky z 11. září," stojí v žalobě, z níž citovala CNN.

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, prezident Barack Obama vetoval. Svůj odpor k zákonu zdůvodnil obavami o národní bezpečnost.

Islamisté unesli v září 2001 letadla, kterými následně narazili do budov Světového obchodního střediska (WTO) v New Yorku a ministerstva obrany ve Washingtonu. Jedno z letadel spadlo po souboji pasažérů s teroristy nedaleko města Shankville v Pensylvánii. Při atentátech zahynulo kolem 3000 lidí. Z 19 atentátníků jich 15 pocházelo ze Saúdské Arábie.

Témata:  37145 Saúdská Arábie USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.