Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po válce byli ve vedení německého ministerstva nacisté

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Foto: National Archives

Berlín - Aktuální zpráva německého ministerstva spravedlnosti vrhá stín na dění v zemi po roce 1945. Více než polovinu vedení ministerstva spravedlnosti poválečného Západního Německa tvořili bývalí členové nacistické Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP).

Tito úředníci v 50. a 60. letech záměrně či nečinností bránili potrestání válečných zločinců.

"Ukázalo se, že počet nacistů na ministerstvu spravedlnosti byl zdaleka nejvyšší ze všech ministerstev v Bonnu," uvedl spoluautor studie, historik Christoph Safferling. Ze 170 pracovníků, kteří na ministerstvu pracovali od roku 1949 do počátku 70. letech a zároveň se narodili před rokem 1927, jich 90 bylo členy Hitlerovy národně socialistické strany. Každý pátý býval v době Třetí říše také členem stranických jednotek SA.

Skutečnost, že na ministerstvu spravedlnosti po válce zůstalo tolik bývalých nacistů, lze vysvětlit tím, že nová Spolková republika potřebovala zkušené odborníky, kteří by vybudovali její justiční systém, uvedla bývalá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová, která vypracování zprávy v roce 2012 zadala.

Podle Safferlinga se ale ministerstvo při obnově demokratického právního řádu mohlo spolehnout i na mladé právníky nezatížené nacistickou minulostí.

Témata:  Německo nacisté historie

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy