nacisté

Adolf Hitler

Před 80 lety začala okupace Paříže, nacisté ji přetvořili v německé město

Revue

Německá okupace Paříže za druhé světové války začala 14. června 1940, kdy německá vojska bez boje obsadila francouzské hlavní město a to se ocitlo pod správou nacistické třetí říše. A trvala až do 25. srpna 1944, kdy Paříž osvobodily spojenecké jednotky. V tomto období zůstala Paříž hlavním městem obsazeného území a stala se sídlem německého vojenského velení v okupované Francii.

Volodymyr Zelenskyj

Kreml si podal ukrajinského prezidenta. Zelenskyj prý uráží oběti nacismu

Svět

Rusko kritizovalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že svým tvrzením o spoluvině Sovětského svazu na rozpoutání druhé světové války uráží oběti boje proti nacismu. S odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova o tom dnes informovala agentura DPA. Zelenskyj se výrokem postavil na stranu Polska, jehož vrcholní představitelé již několik týdnů vedou s Moskvou spor ohledně viny za vyvolání druhé světové války.

Adolf Hitler, 1938

Hitlerův cylindr a další věci nacistů. Židé kritizují kontroverzní dražbu

Svět

Ostrou kritiku organizace evropských Židů si vysloužila dražba, na které dnes bavorská aukční síň nabídla přes 800 historických předmětů spojených s nacistických režimem, včetně věcí z majetku nacistického vůdce Adolfa Hitlera a jeho nejbližších spolupracovníků. Ředitel aukčního domu kritiku odmítá a tvrdí, že jeho zákazníky jsou především muzea. Mezi dnes vydraženými předměty jsou také artefakty spojené s historií Česka a Slovenska.

Donald Trump

Svět

Trump zvažuje cestu do Ruska, láká ho Moskva a oslavy výročí porážky nacismu

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že se příští rok v květnu v Moskvě zúčastní oslav 75. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Trump to dnes podle agentury Reuters řekl novinářům. Pozvání k oslavám od hlavy ruského státu Vladimira Putina přijali již dříve prezidenti Francie či Česka Emmanuel Macron a Miloš Zeman.

Panzerkampfwagen VIII Maus

Technika

Maus: Na největším nacistickém tanku na světě se podílelo Porsche i Češi

Ferdinand Porsche je spojován především se stejnojmennou značkou sportovních vozidel, která je dodnes velmi oblíbená v majetnějších kruzích. Konstruktér českého původu ale za druhé světové války pomáhal nacistickému Německu s výrobou obrněných vozidel, včetně toho největšího ze všech, Panzerkampfwagen VIII Maus.

SS-Leibstandarte

Hitlerova tajná zbraň stvořila nejsilnější armádu své doby, pak se jí stala osudnou

Revue

Je známo, že nacistický vůdce Adolf Hitler byl těžce závislý na drogách, které mu téměř zničily žíly. Bez pravidelných dávek kokainu a opiátů dokázal jen těžko fungovat a v posledních chvílích svého života se dokázal rozhodovat pouze pod vlivem drog. Pravidelnými dávkami drog ale dopoval i své vojáky, kteří díky nim získávali pocit nepřemožitelnosti. Nakonec se jim však staly osudné.

Adolf Hitler, 1938

Co stálo za vzestupem zla? Událost, která z Hitlera udělala diktátora

Svět

Píše se 27. únor roku 1933 a němečtí hasiči dostávají zprávu, které jen těžko mohou uvěřit. V centru Berlína je nahlášen požár Říšského sněmu neboli Reichstagu. Jen málokdo by tehdy tušil, že tato událost odstartuje nástup nacistického režimu, který vyvolá druhou světovou válku.

Adolf Hitler

Revue

Druhá světová mohla začít v Československu? Nacistický plán počítal s masivním útokem

Německá vojenská operace proti Československu začala být připravována už v roce 1937. Důstojníci Třetí říše se při plánování vpádu spoléhali především na síly XVIII. armádní sboru, jehož velitelství se nacházelo v Salzburku. Tento armádní sbor tvořilo pět armád rozdělených do 39 divizí, z nichž tři byly obrněné a tři motostřelecké. Proč nakonec plán „Grün“ nevyšel?

Adolf Hitler

Obří mrakodrapy, žádné semafory. Hitler chtěl Berlín přestavět k nepoznání

Svět

Po staletí známe německé hlavní město pod jménem Berlín, s názvem Germania však mělo naplnit ambici stát se hlavním městem celého světa. Za megalomanskými plány nestál nikdo jiný než nacisté, především Adolf Hitler a jeho dvorní architekt Albert Speer. S odkazem svých předchůdců se potýká i dnešní Německo v čele s Angelou Merkelovou.

Adolf Hitler a Eva Braunová

Revue

Poslední chvíle Hitlera: Co se stalo onu osudnou noc? Promluvil Führerův bodyguard

Trávil s ním poslední chvíle jeho života. Byl posledním, kdo jej viděl naživu. Svědek smrti Adolfa Hitlera, jeho osobní bodyguard Rochus Misch, veřejnosti před svou smrtí stačil prozradit, co se stalo v posledních okamžicích obávaného Führera, to, jaký vlastně měl vztah s manželkou Evou Braunovou, i pravdu o mírové misi Rudolfa Hesse ve Velké Británii.

SS-Leibstandarte

Kam po druhé světové válce zmizeli všichni nacisté?

Svět

Dnes snad nenajdete nikoho, kdo by nevěděl, jaké utrpení přinesla druhá světová válka. Nacistický režim způsobil smrt a desítkám milionů lidí. Vítězné mocnosti se ale už během války rozhodly odhalovat hrůzné skutky nacistů, a nejvýše postavené pohlaváry stihl po pádu třetí říše přísný trest. Paradoxně za ním ale stáli lidé, kteří měli sami krev na rukou. Kam se ale poděl zbytek nacistů?

SS-Leibstandarte

Revue

Zapomenutí nacističtí koně: Co všechno nám ještě z historie uniklo?

Příští rok tomu bude už 80 let od konce 2. světové války, s níž se dodnes pojí mnoho kuriozit, o kterých mnozí z nás nevědí. Jednou z nich je nasazení jezdeckých koní ze strany nacistického Německa, z nichž byla nezanedbatelná část buď zabita, nebo snědená hladovějícími vojáky. Informoval o tom server Nationalinterest.org.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy