Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Duda přirovnal ruskou invazi na Ukrajinu k nacistickým zvěrstvům ve Varšavě

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Polský prezident Andrzej Duda přirovnal nynější ruskou invazi na Ukrajinu ke zvěrstvům, která spáchali nacisté za varšavského povstání. Učinil tak na výstavě, která porovnává osudy polského hlavního města s ukrajinským Mariupolem. Informovala o tom dnes prezidentská kancelář.

"To, co se dělo tady ve Varšavě za druhé světové války, kdy Němci bezohledně vraždili civilní obyvatelstvo hlavního města, to je dnes s podobnou bezohledností ruská agrese proti Ukrajině," řekl Duda. "Jak podobné jsou obrazy, jak totožná je bestialita těch, kteří zabíjejí, kteří ničí, kteří provádějí destrukci životů nevinných lidí," dodal s tím, že žádné válečné zločiny nesmí zůstat nepotrestány.

Polsko si dnes připomíná začátek varšavského povstání proti německé okupaci 1. srpna 1944. Po týdnech bojů bylo povstání polské podzemní armády krvavě potlačeno, Varšava byla při trestné akci nacistických jednotek zcela zničena a civilní obyvatelstvo vyhnáno. V bojích zemřelo podle odhadů 18.000 povstalců a zhruba 180.000 civilistů, tisíce lidí byly deportovány do koncentračních táborů.

Po metropoli se v 17:00, tedy přesně 78 let od zahájení povstání, rozezněly sirény a chodci i auta se zastavili při minutě ticha za oběti bojů. Následně centrem města prošel průvod tisíců lidí s polskými vlajkami. Navzdory ohlášené účasti polských krajně pravicových radikálů se akce obešla bez incidentů.

Témata:  Andrzej Duda Ruská armáda válka na Ukrajině nacisté

Související

Aktuálně se děje

18. února 2026 5:00

Počasí bude do konce týdne mrazivé. Teploty klesnou až na -12 stupňů

Nadcházející dny přinesou do Česka proměnlivý charakter počasí, který odstartuje mrazivým a převážně oblačným čtvrtkem. Obloha bude v tento den oblačná až zatažená, přičemž na horách se mohou ojediněle objevit sněhové přeháňky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jesse Jackson

Jesse Jackson zemřel. Amerika přišla o nejslavnějšího pastora současnosti, proslavil se bojem za rovnoprávnost

Ve věku 84 let v úterý ráno pokojně zemřel Jesse Jackson, jedna z nejvýznamnějších postav amerického hnutí za občanská práva a zkušený politik, který zásadně ovlivnil podobu moderních Spojených států. Smutnou zprávu potvrdila jeho rodina v prohlášení, v němž ho označila za „vůdce-služebníka“, který zasvětil svůj život boji za utlačované, přehlížené a ty, jejichž hlas nebyl slyšet. Jacksonův odchod znamená konec jedné velké éry amerického aktivismu.