reklama

Akce pravidelně vyvolává různé protesty a i letos ji provázely protiakce. K žádným incidentům ale nedošlo, informovala podle agentury DPA policie.

img-responsive

Na pochod veteránů jednotek SS v Rize letos přišlo tisíc lidí (16.3.2019) | foto: Profimedia

Tentokrát se v lotyšské metropoli za chladného a vlhkého počasí sešla tisícovka účastníků války a jejich sympatizantů. Zástup jako pokaždé prošel Rigou s početným policejním doprovodem až k památníku Svobody. Tam přítomní položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50.000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám.

Takzvaný den legionářů je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. V legii patřící k jednotkám SS fašistického Německa bojovalo kolem 140.000 Lotyšů a třetina z nich zahynula buď v bojích, nebo v ruských zajateckých táborech. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130.000 Lotyšů, z nichž asi čtvrtina padla.

"Celý boj byl za nezávislost Lotyšska, takže Lotyšové mají díky tomu svůj vlastní stát," řekl dnes v Rize agentuře DPA 86letý Gunars Dzenitis. Pochodu centrem městem se zúčastnil oblečen do historické lotyšské uniformy, aby, jak řekl, uctil památku lotyšských legionářů.

Odpůrci každoročního rižského pochodu dnes protestovali s odsuzujícími nápisy na transparentech v různých jazycích jako "Bojovali na straně Adolfa Hitlera" nebo "Legie zbraní SS je zločinecká organizace".

img-responsive

Na pochod veteránů jednotek SS v Rize letos přišlo tisíc lidí (16.3.2019) | foto: Profimedia

Takzvaný den legionářů se v Lotyšsku slaví od roku 1990 vždy 16. března, a to na památku jedné z bitev proti Rudé armádě.

reklama