Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blíží se katastrofa? Vesuv by mohl vybuchnout, varují vědci. Úřady už se připravují na nejhorší

Sopka, mrak popílku
Sopka, mrak popílku
Foto: Reprofoto internet

Neapol - Vědci varovali, že riziko výbuchu Vesuvu je zase o něco větší, úřady proto urychleně dokončují evakuační plány pro 700 tisíc lidí z okolí italské sopky.

Vesuv je jediná sopka v kontinentální Evropě, která vybuchla v posledních sto letech. Takzvaná pliniovská erupce z roku 79 našeho letopočtu zničila města Pompeje, Herculaneum a další místa. Poslední erupce pak byla zaznamenána v roce 1944.

Šéf jihoitalského regionu Kampánie Vincenzo De Luca uvedl, že vulkán sice představuje "problém obrovských rozměrů", ale zároveň není třeba podléhat panice. Plán se týká 25 ohrožených měst a vytváří nově sedm takzvaných červených zón, tedy nejvíce ohrožených oblastí, uvedl britský list The Independent.

Podle plánu, který má být hotov do konce října, by evakuace celé ohrožené oblasti neměla trvat více než 72 hodin. Z toho 12 hodin je vyhrazeno na organizaci, 48 hodin na samotný přesun a dalších 12 hodin představuje jakousi bezpečnostní pojistku.

Tato opatření by byla spuštěna pouze v případě, že úřady vyhlásí nejvyšší, čtvrtý stupeň erupce. Pokud by tato situace nastala, úřady by vypravily pro obyvatele rizikových oblastí 500 autobusů a 220 vlaků.

Podle předsedy Národní rady geologů Franceska Pedutoa je sice plán dobře promyšlený, ale hrozí chyby při jeho případném uskutečnění. Experti také tvrdí, že ohroženo nakonec nebude celé území spadající do rozšířených "červených zón". Je ale těžké předvídat, kudy se láva případně vydá, dodávají současně.

Témata:  Itálie katastrofy mrak popílku Sopka

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 11:46

Selhání zdravotní péče. O5 a Radeček mají obavy o zpěváka Tomáše Poláka

Hodně špatnou vizitku vystavila známá česká kapela O5 a Radeček lékaři z orlickoústecké nemocnice. Podle výpovědi členů skupiny odmítl pomoci zpěvákovi Tomáši Polákovi, jehož postihla náhlá bolest nohy. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?