Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za bojovou linií u Mosulu se pohybuje přes 100 amerických vojáků, radí Iráčanům

U.S.Army
U.S.Army
Foto: marines.com **www.marines.com**

Bagdád/Washington – Na frontě u iráckého Mosulu se vedle iráckých a kurdských bojovníků pohybuje asi stovka amerických vojáků. Podle Pentagonu působí „hodně za" bojovými liniemi a Iráčanům radí.

Americký prezident Barack Obama dnes řekl, že boj o Mosul bude obtížný, ale že věří, že Islámský stát (IS) bude v tomto iráckém městě poražen. „Věřím, že bude v Mosulu poražen a že to bude krok k jeho úplné porážce. Je tam možná milion obyvatel. Více než úsilí o porážku IS bude prioritou bezpečnost a humanitární pomoc civilistům, kteří prchají před boji," řekl.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis dnes řekl, že na bojišti je vedle iráckých vojáků a pešmergů (příslušníků kurdských milicí) přes 100 amerických vojáků. Jsou podle něj „hodně za" bojovými liniemi a Iráčanům radí. Zprostředkovávají také informace o cílech pro mezinárodní leteckou koalici, která iráckým vládním jednotkám poskytuje podporu.

Na dalších iráckých základnách působí řádově stovky Američanů, většinou v rolích instruktorů. Mnozí také vyhodnocují tajné informace a zajišťují logistickou pomoc. Davis také řekl, že Iráčany podporují americká letadla a že útoků na pozice IS se účastní americké dělostřelectvo.

Operace proti IS v Mosulu začala v pondělí. Irácký generál Hajdar Fázil řekl, že irácké speciální oddíly zpomalily postup na žádost pešmergů, kteří si vyžádali delší čas pro své operace.

Irácký ministr zahraničí Ibráhím Džaafarí dnes řekl, že Irák bojem v Mosulu brání nejenom sebe, ale zbytek světa a demokracii. „Neděláme to jenom proto, abychom bránili sebe, děláme to pro všechny státy světa," řekl. Varoval, že IS bude držet civilisty jako lidské štíty.

„Je třeba dát pozor na to, aby civilní obyvatelstvo nezaplatilo příliš vysokou cenu, musíme dělat, co je v našich silách, abychom minimalizovali negativní dopad," dodal.

Témata:  U.S. ARMY Irák Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 8:26

Karlos Vémola dává na rady právníka. Fanoušci mají smůlu

Karlos Vémola po propuštění na kauci fanouškům sliboval, že se vyjádří k obviněním. Na doporučení právního zástupce to nakonec neudělá. Zápasník chce nechat policisty dělat svou práci, věří v rychlé a řádné prošetření případu. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.