Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin hovořil s Erdoganem a a Abádím o bitvě o Mosul

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a s iráckým premiérem Hajdarem Abádím. Tématem diskuse byla bitva o Mosul a také situace v syrském Halabu.

O bitvě o Mosul jednal ruský prezident i s tureckým protějškem, žádné podrobnosti k tomuto telefonátu ale Kreml nezveřejnil.

Dlouho očekávaná ofenziva proti islamistům začala v pondělí. Iráckou armádu v ní ze vzduchu podporují letouny koalice pod vedením Spojených států.

Turecký prezident už dříve řekl, že jeho země je odhodlána zúčastnit se mosulské operace i rozhodování o budoucím osudu města. Irácký premiér to ale odmítá. Jeho šíity ovládané vládě záleží na tom, aby se na osvobozovací akci převážně sunnitského Mosulu podílely v první řadě její milice.

Putin také Abádího informoval o "opatřeních, která Rusko přijalo, aby zklidnilo situaci" v syrském Halabu. Ruské a syrské vzdušné síly od úterních 9:00 SELČ pozastavily nálety na Halab. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua jde o krok, který je nezbytný k přípravě humanitárních koridorů.

Témata:  Vladimír Putin Irák Recep Tayyip Erdogan Hajdar Abádí

Související

Aktuálně se děje

9:01

Jiří Langmajer a Adéla Gondíková oslavili výročí. Vrátili se na dobře známé místo

K hvězdným párům českého šoubyznysu už několik let patří Jiří Langmajer a Adéla Gondíková. Pro oba jde již o druhé manželství. V uplynulých dnech si každopádně připomněli výročí svatby. A na své si přišli i jejich fanoušci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.