Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti z Calais půjdou na univerzitu. Můžou studovat obory podle svého výběru

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Calais – Uprchlický tábor v severofrancouzském Calais by měl být v řádu několika měsíců úplně rozebrán. Část mladistvých migrantů si převezme Velká Británie, další budou rozmístěni do oficiálních zařízení pro migranty po celé Francii. A malá část obyvatel se podívá na univerzitu.

Francouzská verze serveru The Local uvádí, že v pondělí tábor přezdívaný „Džungle" opustilo asi osmdesát migrantů, většinou se Súdánu, kteří budou navštěvoval Univerzitu v Lille. Hned v úterý začali navštěvovat intenzivní kurzy francouzštiny. 

„Po úvodním kurzu si mohou vybrat tradiční univerzitní osnovy v oblasti dle jejich výběru," uvedl ministr vnitra Bernard Cazeneuve v oficiálním prohlášení. Tento krok přichází jako součást úsilí francouzských úřadů úplně zrušit tábor v Calais, kde žije až 9 tisíc migrantů.

Cazeneuve dodal, že jde o součást politiky zaměřené na Calais a na „ochranu lidí, kteří zjevně potřebují ochranu, protože prchají před válkou a pronásledováním". Tento krok jim má pomoci při integraci a při získání azylu. Ve čtvrtek se ministr také osobně vydá na sever, aby se sešel migranty.

Projekt podle severu vznikl ve spolupráci jednoho z profesorů univerzity, skupiny Auberge des migrants, které se zabývá pomocí běžencům, a místní samosprávy.

Témata:  uprchlíci Francie

Související

Aktuálně se děje

9:03

Ostrá slova po mši. Jiří Krampol (†87) se otáčí v hrobě, má jasno exmanželka

Jiří Krampol se po posledním rozloučení dočkal i zádušní mše, která proběhla v pondělí v pražském kostele svatého Tomáše na Malé Straně. Uspořádal ji hercův manažer Miloš Schmiedberger, jenž ignoroval srpnový smuteční obřad. Exmanželka známého baviče se iniciativě manažera nestačí divit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy