Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Evropě posilují protisystémová hnutí, varuje Sobotka

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bratislava - V současné Evropě podle českého premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky sílí hnutí, která vystupují proti evropské integraci a proti tradičnímu politickému systému.

Sociální demokracie musí zareagovat na obavy občanů z budoucnosti, řekl dnes Sobotka v projevu na programové konferenci slovenských sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

"Sociální demokraté musejí (v Evropě) znovu získat politickou dynamiku. Politicky v Evropě rostou hnutí, která jsou zaměřena na boření evropské integrace..., pak jsou to hnutí, která jsou zaměřena za boření stávajícího stranického systému. Jsou tady hnutí, která těží z frustrace lidí, z negativních dopadů globalizace," řekl Sobotka.

Za největší nebezpečí na kontinentu označil snahu o postupné rozvalení integrované Evropy. "Jedinou alternativou k současné spolupráci a jednotnému trhu je nacionální soupeření, konflikty mezi státy a protekcionismus," uvedl Sobotka.

Sociálně demokratické strany se podle něj musejí zaměřit na pocity příslušníků středních a nízko příjmových vrstev, zaměstnanců, malých podnikatelů, seniorů a mladých lidí. "Musíme reagovat na obavy občanů z budoucnosti. Lidé se obávají zhoršení bezpečnosti, bojí se terorismu a sesuvu svého sociálního statusu," řekl Sobotka.

Dodal, že sociální demokracie musí lidem zaručit prosperitu a bezpečí a také hájit svobodu a liberální demokracii, kterou podle něj ohrožují populisté, oligarchové a xenofobové.

Šéf německé sociální demokracie (SPD) a německý vicekancléř Sigmar Gabriel v projevu řekl, že v současnosti je v Evropě třeba bránit myšlenku svobody a solidarity. Podle jeho slov lidé také musí pocítit, že Evropa jim pomáhá v běžném životě.

Témata:  EU Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:06

Protest v RTVS. Zaměstnanci požadují zachovat svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy