Ženeva - Dnes zveřejněná studie Meziparlamentní unie (MPU) upozorňuje, že se sexuální obtěžování týká i poslankyň řady států světa. Nejedná se přitom "jen" o sexistické poznámky, ale nezřídka také přímo o fyzické útoky.
MPU ve své studii vyzývá parlamenty, aby si také "zametly před svým prahem" v rámci boje proti diskriminaci a násilí na ženách ve všech oblastech života. Studie, která vychází z podrobných rozhovorů s 55 poslankyněmi z 39 zemí světa.
"Jedná se o průzkum u malého procenta poslankyň, ale je z toho jasné, že problém je mnohem rozšířenější a že se o něm informuje mnohem méně, než si uvědomujeme. Parlamentní společenství musí vystupovat proti sexismu a obtěžování a dát jasně najevo, že to nelze tolerovat jako cenu, která má být zaplacena za to, aby se ženy účastnily politického života," prohlásil generální tajemník MPU Martin Chungong.
V dokumentu se uvádí, že 81,8 procent účastnic průzkumu zažily nějakou formu psychického násilí. Z nich zhruba 44 procent uvedlo, že čelily výhrůžkám smrti, znásilnění, bití či únosu během jejich volebního období. Vyhrůžky se týkaly i hrozby únosu nebo zabití jejich dětí.
Sexistické urážky jsou stejně časté: 65,5 procenta respondentek uvedlo, že byly vystaveny ponižujícím připomínkám při opakovaných příležitostech v průběhu jejich mandátů. Sexuální obtěžování účastnice průzkumu popisují jako "běžnou praxi". Dvacet procent jich uvedlo, že byly sexuálně obtěžovány během jejich funkčního období a 7,3 procenta sdělilo, že se někdo pokoušel je přinutit k sexuálnímu vztahu.
20 procent respondentek odpovědělo, že jim někdo dal facku, strkal do nich, udeřil je nebo jim vyhrožoval předmětem, kterým jim mohl způsobit zranění. A 12,7 procenta žen uvedlo, že jim někdo hrozil použitím nebo dokonce proti nim použil nůž či střelnou nebo jinou zbraň.
Témata: ženy, sexuální obtěžování
Související
14. června 2023 10:35
6. listopadu 2022 8:35
17. května 2022 10:41
29. března 2022 13:25
28. října 2021 16:23
21. října 2021 18:54