Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Rajoy získal důvěru, Španělsko má po 10 měsících nový kabinet

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid - Ve Španělsku skončila 10 měsíců trvající patová situace, během níž se nedařilo vytvořit vládu. Parlament dnes ve druhém kole vyslovil důvěru šéfovi Lidové strany (PP) a úřadujícímu premiérovi Marianu Rajoyovi. Svůj nový kabinet chce představit ve čtvrtek.

V prvním kole hlasování, které se konalo ve čtvrtek, poslanci Rajoyovi důvěru nevyslovili, protože nezískal dost hlasů pro absolutní většinu v 350členném parlamentu. V dnešním druhém kole mu stačila prostá většina, kterou získal díky tomu, že se část poslanců socialistické strany (PSOE) zdržela hlasování.

Po parlamentních volbách z prosince 2015 nezískal nikdo dostatečný počet hlasů k sestavení jednobarevné vlády a ani nové volby v červnu situaci nevyřešily.

Rajoye pověřil tento týden král Felipe VI. sestavením vlády letos již potřetí. První nabídku šéf vítězné strany z prosincových voleb odmítl s tím, že nemá dostatečnou podporu. Druhou nabídku po červnových volbách, v nichž lidovci opět zvítězili, Rajoy přijal. Důvěru poslanců ale před dvěma měsíci nedostal.

Zlom nastal v okamžiku, kdy pod tlakem širšího vedení své strany rezignoval předseda PSOE Pedro Sánchez, který odmítal Rajoye podpořit. Minulou neděli se socialisté dohodli, že lidoveckou vládu budou tolerovat.

Témata:  Španělsko Mariano Rajoy

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.