Gent - V Belgii probíhá restaurování takzvaného gentského oltáře, který i po 600 letech skrývá mnohá tajemství. Pozornost se nyní věnuje především jeho střední části.
Klanění božímu beránkovi, stěžejní dílo vlámského primitivního umění z roku 1432, je jedním z nejznámějších uměleckých děl po Moně Lise. Je umístěno v centru vnitřních dílů oltáře. "Můžeme říci, že se to rovná znovuobjevení Sixtinské kaple po restaurování Michelangelova stropu," říká restaurátorka z Královského institutu uměleckého dědictví (IRPA) v Bruselu Marie Postecová.
"Původní dílo bylo skryto pod nánosy špíny, bylo poškozeno, barvy byly vybledlé. Dnes se s něčím podobným setkáváme i zde a máme možnost přihlížet obrodě díla," vysvětluje restaurátorka u příležitosti prezentace první fáze obnovy Klanění božímu beránkovi.
Vnější části oltáře se nyní vracejí do katedrály svatého Bavona v Gentu na severu Belgie poté, co byly čtyři roky studovány a opravovány v IRPA. Tento institut již provedl poslední velkou restauraci tohoto díla v letech 1950 až 1951.
Na osmi restaurovaných dílech - oltář jich má celkem 24 - můžeme obdivovat Zvěstování Panny Marie, svatého Jana Evangelistu a svatého Jana Křtitele, patrona Gentu, a donátory obrazu, starostu Joose Vijda a jeho manželku Elisabeth Borluutovou.
Tým deseti restaurátorů odhalil, že malby na dřevě, které zdobily zadní křídla obrazu, byly pokryty starými laky, které zežloutly, a silnou vrstvou přemalby pocházející ze 17., ale možná i 16. století. "Dnes původní malbu nezakrýváme. Dříve však byli restaurátoři spíše malíři a překreslovali celou postavu," vysvětluje Postecová, kterou cituje agentura AFP.
Aby byl odhalen původní Beránek bratří Van Eyckových, kterého začal malovat Hubert a dokončil jeho mladší bratr Jan o 12 let později, bylo třeba pečlivě, centimetr po centimetru, odstraňovat přemalbu.
Restaurování Klanění božímu beránkovi začalo v říjnu 2012 a z 80 procent ho financují vlámské úřady (1,5 milionu eur, tedy asi 40 milionů Kč). Druhá fáze začíná nyní. Klanění božímu beránkovi by mělo být znovu umístěno v katedrále svatého Bavona v roce 2020, který bude zasvěcen bratřím Van Eyckovým.
Celý oltář však nebude restaurován. Stále chybí deska Spravedliví soudci, která záhadně zmizela jedné dubnové noci v roce 1934. Nikdy nebyla nalezena a je nahrazena kopií.
Související
7. prosince 2022 21:04
31. prosince 2019 18:00
7. prosince 2019 14:00
1. prosince 2019 17:57
5. ledna 2019 14:24
19. října 2018 20:14