Paříž - Situace ve Francii se ani po likvidaci migračního tábora poblíž přístavního města Calais nezlepšuje. Podle řady tamních obyvatel je tomu spíše naopak. Paříž se potýká s náporem tisíců migrantů a lidé mají strach ze závažných chorob, které podle nich uprchlíci šíří.
Reportéři francouzského deníku Le Figaro se vydali do jedné z pařížských čtvrtí, kde v blízkosti železniční stanice Gare du Nord našli přes 2000 migrantů. Místní už jsou nyní na pokraji nervového zhroucení a obávají se, že se situace po zavření přistěhovaleckého tábora Džungle u města Calais ještě zhorší.
Lidé tam podle deníku čelí hrozbě "masivního příchodu migrantů" už několik měsíců. I samy úřady přiznávají, že situace v této části Paříže se "stala nesnesitelná".
Není tomu přitom tak dávno, kdy bylo více než 2500 migrantů, kteří stanovali mezi stanicemi metra Jaures a Stalingrand, odsunuto jinam. Nyní, po měsíci, je ale situace opět stejná. Tisíce migrantů spí ve stanech a místní obyvatelé hovoří o nočním hluku, výkalech a odpadcích na ulici. Děsí je také vzájemné rvačky uprchlíků se železnými tyčemi a létajícími kameny.
"Je to čím dál tím horší," cituje deník jednoho z pracovníků pečujících o pořádek v čtvrti. Dodal, že i když migrantům dávají každý den plastové pytle na smetí, prakticky je nevyužívají a nadále házejí odpadky na zem. Situace se navíc zhoršuje i podle úřadů, které přiznávají, že každý den přijde až 60 nových migrantů.
Přítomnost uprchlíků v Paříži má negativní dopad i na tamní obyvatele. Obchodníkům a podnikatelům se nedaří a pomalu jim dochází trpělivost. Hovoří o vysoké ztrátě zákazníků, která se negativní promítá do jejich tržeb a ekonomiky.
Lidé se bojí nejen vycházet, ale i navštěvovat lékaře a nemocnice. Obávají se totiž infikace nemocemi, které si s sebou mohli přinést migranti. "Naši pacienti se už neodváží k nám přijít," uvedl jeden z místních biologů Francois Toula . "Ve stanovém táboře se mohou vyskytovat případy tuberkulózy, tyfu a dalších nemocí," přiznal.
Lidé proto mnohdy rezignují na lékařskou péči a k lékařům nechodí. "Mám osoby vyššího věku, pacienty podstupující chemoterapii, jejichž imunitní systém je oslabený. Proto odmítají chodit do laboratoře," dodal smutně Toul.
Témata: uprchlíci, Francie, uprchlické tábory
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01