Štrasburk - Protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO) dnes vyzvala Česko, aby provedlo zásadní reformy k posílení prevence korupce mezi zákonodárci, soudci a státními zástupci.
Česko by mělo do konce ledna 2018 podat skupině GRECO zprávu, která bude obsahovat seznam opatření přijatých v reakci na aktuální zprávu.
V ní skupina GRECO doporučila, aby české úřady zavedly pravidla pro poslance, jak postupovat při styku se zájmovými skupinami, které se snaží ovlivnit tvorbu zákonů ve svůj prospěch.
Pracovat by Česká republika podle skupiny Rady Evropy měla také na pravidlech náboru a kariérního postupu soudců. Více transparentnosti by měly úřady vnést do procesu výběru nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích pracovníků státních zastupitelství. Jejich odvolání by mělo být možné jen na základě výsledků disciplinárního řízení.
Zlepšit by se měla podle odborníků Rady Evropy také pravidla pro majetková přiznání poslanců. Za krok správným směrem v tomto ohledu označili zákon o střetu zájmů, kterým se v současnosti český parlament zabývá. GRECO také doporučuje, aby parlament, soudy a státní zastupitelství přijaly etické kodexy, které by poskytly návod na to, jak se chovat v případě konfliktu zájmů.
Podle ředitele Transparency International (TIC) Davida Ondráčky jsou pravidelné zprávy protikorupční skupiny Rady Evropy užitečné, mají totiž motivovat země ke změnám. Ondráčka ČTK řekl, že skupina "dobře čte situaci" a že souhlasí s jejími výhradami vůči ČR. Současně ale připomněl, že v některých oblastech se daly věci do pohybu, například ohledně zveřejňování majetkových přiznání politiků nebo větší transparentnosti legislativního procesu.
Na druhou stranou jiné věci podle něj skončily "v šuplíku", například se rezignovalo na regulaci lobbingu, skeptický je i ohledně přijetí nového zákona o státních zastupitelstvích.
Témata: korupce, Česká republika, Rada Evropy
Související
24. dubna 2024 10:59
4. února 2023 12:40
12. prosince 2022 17:38
11. prosince 2022 16:03
10. prosince 2022 11:35
13. července 2022 20:01