Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Ivanov není jediným podezřelým v korupční kauze, se svým známým Sergejem Borodinem bude ve vazbě přinejmenším do 23. června. Dvojice mužů byla obviněna z přijetí "zvláště vysokého" úplatku. Podle dosavadního šetření se obvinění domluvili na úplatku s třetími osobami při poskytování služeb pro ruské ministerstvo obrany. 

Ruské zákony hovoří o tom, že úplatek ve zvláště vysoké výši činí nejméně milion rublů (přes 250 tisíc korun), upozornila ruská mutace BBC. Ivanov zodpovídal jako náměstek za výstavbu a opravy nemovitostí, správu majetku, ubytování vojáků a zdravotní péči o armádu. 

Na starost měl také například obnovu okupovaného ukrajinského města Mariupol, výstavbu hlavního chrámu pro ozbrojené síly či kosmodromu Vostočnyj. Náměstkem je od roku 2016, přičemž je považován za Šojguova člověka.

Podle předloňských zjištění spolupracovníků zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného má Ivanov v Moskvě a dalších ruských městech nemovitosti za stovky milionů rublů.

Ruská média informovala o případu poprvé v úterý, kdy došlo k zadržení ministerského náměstka. Informace byla předána také prezidentovi Vladimirz Putinovi a ministrovi obrany Šojguovi. 

Témata:  Sergej Šojgu Rusko soudy korupce

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy