Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ICC vydal zatykače na Gerasimova a Šojgua

Sergej Šojgu
Sergej Šojgu
Foto: mil.ru

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na někdejšího ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova. Mají být zodpovědní za útoky proti civilním objektům, způsobení nadměrných škod civilistům a rovněž se dopustili zločinů proti lidskosti. 

Soudci nepopřeli, že některé cíle mohly být v dané době považovány za relevantní pro ruskou vojenskou kampaň, ale „bylo zřejmé, že jejich zasažení způsobilo újmu civilistům a že očekávaná újma by byla nadměrná ve srovnání s vojenskou výhodou jejich zasažení“. „Dvojice je odpovědná za dva válečné zločiny: vedení útoku na civilní objekty a způsobení nadměrných náhodných škod civilistům nebo poškození civilních objektů,“ uvedl ICC v úterý.

Podle zprávy vydané na webových stránkách ICC jsou zodpovědní také za zločiny proti lidskosti spočívající v nelidském jednání. „Existují oprávněné důvody se domnívat, že nesou individuální trestní odpovědnost za to, že se činů dopustili společně a/nebo prostřednictvím jiných osob,“ píše soud.

„Předsoudní senát měl za to, že existují rozumné důvody domnívat se, že oba podezřelí nesou odpovědnost za raketové údery provedené ruskými ozbrojenými silami proti ukrajinské elektrické infrastruktuře v období nejméně od 10. října 2022 do nejméně 9. března 2023,“ pokračuje ICC.

ICC uznává, že tyto údery podle všeho směřovaly proti civilním objektům. „Jedním ze základních cílů mezinárodního humanitárního práva je ochrana civilistů v ozbrojených konfliktech,“ poznamenává. „Údajná kampaň představuje jednání zahrnující vícenásobné spáchání činů proti civilnímu obyvatelstvu, prováděné v souladu se státní politikou.“

Tvrzení jsou podle soudu „řádně podložená důkazy a dalšími relevantními důkazy, které v této fázi řízení předložila obžaloba“. Proto ICC zatykače na Šojgua a Gerasimova vydal. Obsah zatykačů je ale veden jako tajný, protože je nutné chránit svědky a zabezpečit vyšetřování. „Je v zájmu spravedlnosti povolit kanceláři, aby zveřejnila existenci zatykačů, jména podezřelých, zločiny, pro které byly zatykače vydány, a způsoby odpovědnosti,“ vysvětlil soud.

Ukrajinští představitelé rozhodnutí vydat zatykač přivítali. „Dříve nebo později každého válečného zločince stihne spravedlivý trest,“ zdůraznil ombudsman pro lidská práva Dmytro Lubinec podle americké stanice CNN. Souhlasí s ním také šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. „Jedná se o důležité rozhodnutí. Každý se bude zodpovídat za zlo,“ prohlásil.

Témata:  ICC Sergej Šojgu

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy