Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj zatykače na Šojgua a Gerasimova uvítal. Rusko je označilo za bezvýznamné

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Ukrajina přivítala rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgu a náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova. Rada bezpečnosti Ruské federace označila zatykače za součást hybridní války proti Rusku. Uvedla to agentura Reuters.

"Šojgu a Gerasimov nesou individuální zodpovědnost. Je to důležité rozhodnutí. Každý se bude zodpovídat za zlo," uvedl šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ruská bezpečnostní rada v reakci na vydání zatykačů připomněla, že Rusko neuznává jurisdikci ICC. Toto rozhodnutí "bylo přijato v rámci hybridní války Západu proti naší zemi," uvedla ruská bezpečnostní rada v prohlášení a zatykače označila za bezvýznamné.

ICC oznámil v úterý vydání zatykačů na Šojgu a Gerasimova za údajně válečné zločiny na Ukrajině a zločiny proti lidskosti pro útoky namířené proti civilistům a civilní infrastruktuře. Soud přitom poukázal především na ruské útoky proti ukrajinské elektrické infrastruktuře.

Mezinárodní trestní soud vydal loni zatykač také na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s únosy dětí z Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutí ICC za znamení toho, že spravedlnost za ruské zločiny na Ukrajině se blíží. 

Podle Zelenského ruské "barbarské raketové a dronové útoky zabíjejí lidi a způsobují škody po celé Ukrajině". Na sociální síti X napsal, že každá osoba zodpovědná za tyto útoky musí vědět, že "spravedlnosti bude učiněno zadost". "Doufáme, že je uvidíme za mřížemi," dodal.

Podle soudců ICC existují opodstatněné důvody domnívat se, že oba ruští představitelé jsou zodpovědní za raketové útoky, které podnikaly ruské ozbrojené síly proti ukrajinské elektrické infrastruktuře přinejmenším od 10. října 2022 do 9. března 2023.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že Šojgu a Gerasimov nesou "individuální zodpovědnost" za tyto útoky.  

Témata:  ICC Volodymyr Zelenskyj Rusko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy