Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Ruska přišla znepokojivá slova: Jaderné válce jsme stále blíž a blíž

Sergej Šojgu
Sergej Šojgu
Foto: mil.ru

Ruský bezpečnostní činitel Sergej Šojgu varoval, že riziko ozbrojeného střetu mezi jadernými mocnostmi roste. Ve svém pátečním rozhovoru pro agenturu TASS podle Reuters uvedl, že geopolitické rivality a zvyšující se konflikty na globální úrovni zvyšují pravděpodobnost násilných střetů mezi hlavními státy, včetně těch, které disponují jadernými zbraněmi.

Šojgu, bývalý ministr obrany a současný tajemník bezpečnostní rady prezidenta Vladimira Putina, kritizoval zvýšenou aktivitu NATO na východním křídle v blízkosti Ruska a Běloruska. Podle něj NATO nacvičuje nejen obranné, ale i útočné scénáře, což přispívá k eskalaci napětí. NATO naopak obviňuje Rusko, že destabilizuje situaci, mimo jiné rozhodnutím rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku, které sousedí se třemi členskými státy NATO.

Šojgu také uvedl, že Rusko a Bělorusko podnikají preventivní opatření proti snahám Západu destabilizovat situaci „zevnitř“. Zdůraznil, že Bělorusko nyní spadá pod ochranu ruského „jaderného deštníku“, což je součástí změn, které prezident Putin oznámil v loňském roce v doktríně o použití jaderných zbraní.

Podle Šojgua je ochrana Běloruska zahrnuta do stejných scénářů, v jakých je Rusko připraveno použít jaderné zbraně k obraně své vlastní suverenity a územní celistvosti. To zahrnuje odpověď na útoky využívající zbraně hromadného ničení nebo konvenční zbraně, pokud by takový útok vytvořil kritickou hrozbu pro stát.

Tato prohlášení přicházejí v době pokračující války na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo v únoru 2022 vysláním desítek tisíc vojáků. Zároveň reflektují napjaté vztahy mezi Moskvou a Západem, které eskalovaly v posledních letech kvůli rozšiřování NATO, sankcím proti Rusku a válce na Ukrajině. 

Témata:  Rusko Sergej Šojgu

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 12:03

Česko už opravdu není závislé na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy