Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová analýza tragického letu MH370 přinesla převratné informace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Sydney - Analýza nalezených částí malajsijského letadla z letu MH370 podporuje teorii, že se stroj nekontrolovaně zřítil do Indického oceánu. Boeing 777, na jehož palubě bylo 239 lidí, se záhadně ztratil z radarů v březnu 2014.

Australské a malajsijské úřady doposud uváděly, že letadlo během klesání zřejmě neřídil pilot. Ten podle nich možná nebyl při vědomí nebo neměl nad letounem kontrolu, například kvůli tomu, že došlo palivo. Objevily se ale také názory, že letadlo mohlo přistávat kontrolovaně. Klouzavý, sestupný let stroje by vysvětloval skutečnost, proč ve vytyčené pátrací zóně zatím nebyly jeho trosky nalezeny.

Nová zpráva australských vyšetřovatelů podporuje teorii o prudkém pádu letadla. Klapky na křídlech letadla byly totiž při nárazu na hladinu v pozici, jakou mají při letu.

Právě na vztlakovou klapku pravého křídla pohřešovaného boeingu se vyšetřovatelé zaměřili při nové analýze. Klapku podobně jako dalších asi 20 úlomků stroje vyplavil oceán.

"Pravá vztlaková klapka byla v době, kdy se utrhla od křídla, pravděpodobně v neutrální pozici," píše se ve zprávě australských vyšetřovatelů. Také satelitní kontakt z letadla podle vyšetřovatelů potvrzuje, že stroj těsně před zmizením "rychle klesal".

Témata:  zmizelý Boeing 777 letu MH370 Austrálie

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 19:02

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.