Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rize začal summit evropských zemí s Čínou 16+1

EU
EU
Foto: Pixabay

Riga - V Rize dnes začala dvoudenní jednání evropských zemí s Čínou na pátém summitu ve formátu 16+1. Česko na setkání států východní a střední Evropy s Čínou reprezentuje premiér Bohuslav Sobotka.

Výsledkem jednání bude memorandum, podle kterého by se mělo v ČR i příští rok konat investiční fórum s čínskou účastí, Česko usiluje i o organizaci jednání skupiny 16+1 o letectví.

Hlavním výstupem letošního summitu by měly být tak zvané Rižské směrnice, sdělil novinářům úřad české vlády. Dokument vytyčuje hlavní směry spolupráce v rámci platformy včetně konkrétních projektů na rok 2017. ČR má zájem o prohloubení spolupráce v rámci letectví. Také dlouhodobě usiluje o organizaci summitu premiérů 16+1 v Česku, sdělil úřad.

"Pro ČR je tam zajímavé, že bude pokračovat investiční fórum, které každoročně pořádáme v ČR," řekl novinářům Sobotka při příchodu na jednání k obsahu směrnic.

Fórum podle něj proběhne v Česku nejen letos, ale i příští rok. "Chceme zorganizovat také fórum, které by podpořilo možnosti certifikace našich letadel tak, abychom je mohli posílat do Číny," dodal. Sám se nechystá podepisovat žádná memoranda.

Schůzky ve formátu 16+1 probíhají každoročně od roku 2012. S Čínou na nich diskutuje 11 členů Evropské unie a pět dalších zemí z Balkánu. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury.

Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie.

Témata:  EU Summit 16+1

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?