Brusel - Evropská komise (EK) dnes zveřejnila pravidelnou zprávu, v níž hodnotí země usilující o členství v unii. Kritika se valí především na Turecko, které je kandidátským státem od roku 2005
Jednání o tureckém vstupu do EU dostala nový impuls na jaře, kdy se EU s Ankarou dohodla na řešení migrační krize. To se podařilo, reakce tureckých úřadů na letní pokus o puč však byla tak tvrdá, že si vysloužila ze strany unie kritiku.
Dnes zveřejněná zpráva připomíná, že už před pučem nebyly některé zákony přijaté v letošním roce tureckým parlamentem v souladu s evropskými standardy. "Přijetí zákona umožňujícího zbavit imunity velký počet poslanců a následná listopadová zadržení a zatčení několika členů parlamentu Lidové demokratické strany (HDP)... jsou hluboce znepokojivé," uvedl Brusel.
Dokument připomíná uzavření velkého počtu nejrůznějších organizací po pokusu o puč, i zastrašování jejich představitelů. Čistky podle názoru komise také ovlivní výkon turecké státní správy. Z funkcí také musela odejít řada soudců, připomíná EK. "Moc soudní musí pracovat v prostředí, které jí umožňuje vykonávat činnost nezávisle a nestranně," uvedla komise.
EU připomněla, že jednoznačné odmítnutí trestu smrti je zásadním prvkem evropského právního řádu a ústředním mezinárodním závazkem, ke kterému se Turecko přihlásilo.
Zpráva uvádí, že EU pokládá Stranu kurdských pracujících (PKK) za teroristickou organizaci. Zmiňuje ale také "neproporční" použití síly a porušování lidských na jihovýchodě země.
Témata: EU, Turecko, Evropská komise (EK)
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40