Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obhájí Merkelová post kancléřky? Polsko v to snažně doufá

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Varšava - Polská premiérka Beata Szydlová by uvítala, kdyby německá kancléřka Angela Merkelová příští rok ve volbách obhájila svůj post.

V rozhovoru s agenturou Reuters polská premiérka také ocenila kancléřčinu stabilní politiku, kterou podle ní Evropa potřebuje. Szydlová se vyjádřila rovněž k obavám z postoje budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa vůči Rusku. Podle Szydlové je potřeba vyčkat, až Trump představí svůj program.

"Fandím Angele Merkelové a doufám, že bude kancléřkou," uvedla Szydlová. "Máme velmi dobré vztahy a v Evropské unii není mnoho žen v čele států. Zatím je zde Theresa Mayová (britská premiérka), Angela Merkelová a já. I z tohoto pohledu je to pro mě významné," dodala.

Podle Reuters je podpora pro Merkelovou známkou snahy obrousit hrany po několika roztržkách, které v poslední době poznamenaly vztahy mezi Berlínem a Varšavou. Vláda Szydlové důrazně nesouhlasila s migrační politikou Německa během uprchlické krize, další spory se týkaly plánu na výstavbu plynovodu Nordstream 2.

Kritikou na adresu Německa a Merkelové nešetřili zejména kolegové Szydlové v čele s lídrem strany Jaroslawem Kaczyńským, ačkoliv Berlín je pro Polsko v hospodářské oblasti klíčovým partnerem.

"Politika kancléřky Merkelové je předvídatelná a stabilita je něco, co Evropa skutečně potřebuje." uvedla dnes Szydlová. Trvá však na tom, že v otázce migrace udělala Merkelová chybu.

Témata:  Polsko Angela Merkelová Beata Szydlová

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 18:55

Česko slaví druhé zlato z italské olympiády. Jílek ho přidal ke stříbru

Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.