Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsku hrozí další otřesy, evakuovalo se přes 40 tisíc lidí

Japonsko decimovalo zemětřesení o síle až 6,5 stupně (15. dubna 2016) Fotogalerie +3
Japonsko decimovalo zemětřesení o síle až 6,5 stupně (15. dubna 2016)
Foto: Profimedia

Tokio - Nejméně devět lidí zemřelo při sérii zemětřesení o síle až 6,5 stupně, které postihlo ve čtvrtek jihozápad Japonska. Zraněných je podle místních úřadů přes 800. Během zemětřesení spadlo 19 budov. Varování před tsunami nebylo vydáno, nicméně podle japonského meteorologického úřadu hrozí další otřesy.

Zem se začala otřásat ve 21:26 místního času na ostrově Kjúšú. Hlavní otřes měl sílu 6.5 stupňů a trval přes dvacet sekund. Při otřesech zemřelo nejméně devět lidí, nejvíce ve Městě Mashiki, které je přibližně 15 kilometrů od města Kumamoto.

Zraněných je podle portálu Japantimes kolem 860, japonské úřady nechaly evakuovat přes 40 tisíc lidí. Je možné, že zraněných ještě přibude. Tisíce domácností jsou po zemětřesení bez dodávek elektřiny a plynu.

"Otřesy byly tak silné, že jsem nemohl stát," popsal průběh zemětřesení portálu Japantimes Hironobu Kosaki. "Tohle je zemětřesení, které se zastaví až za delší dobu," uvedl pro CNN meteorolog Chad Myers.

Podle dostupných zpráv jsou nehlásí japonské nukleární škody, nicméně zůstávají v pohotovostním režimu. Důvodem je zemětřesení, které zasáhlo Japonsko v březnu roku 2011. Během zemětřesení vznikla ohromná tsunami, která zasáhla nukleární elektrárnu Fukushima Daiichi a způsobila fatální škody

Témata:  Japonsko zemětřesení v Japonsku

Související

Aktuálně se děje

14. února 2026 4:00

Víkendové počasí přinese změnu. Zima po pauze opět zaúřaduje

V Česku panovalo v posledních dnech poměrně teplé únorové počasí. Právě začínající víkend přinese návrat zimy. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na většině území má o víkendu sněžit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.